Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Predbehnutie flightu na turnaji

A A A

Dobry den,
aj ked myslim, ze niekde hlboko v minulosti tejto poradni sa ciastocna odpoved skryva, myslim, ze nezaskodi si zopakovat na zaciatku sezony.

1/ Najprv fakty. Je dovolene na turnaji predbehnut pomalsi flight (viem, ze odpoved bude ANO, ale pre mnohych je to sokujuca informacia a od Vas to zoberu lepsie)? Je to mozne aj pri CANON starte, kde najcastejsie dochadza k zdrzovaniu, kedze flighty nie su radene od najlepsich hracov ako tradicne startovane turnaje?

2/ Pravidla hovoria, ze ak je pred flightom cela jedna volna jamka, tak sami maju vyzvat na predbehnutie, ak je vsak za nimi rychlejsi flight, tak ho maju pustit, aj ked nie je volna jamka. Avsak na turnaji, aj keby som si bol na 100% isty, ze nas flight je rychlejsi, tak by som si asi nedovolil poziadat o predbehnutie (asi by mi aj tak povedali, ze na turnaji sa nepredbieha...), ak by tam aspon nebola "medzera" medzi predbiehanym flightom a flightom pred nimi. Aky je Vas nazor na to, kedy je vhodne pocas turnaja pustit/poziadat o predbehnutie, kedze ja osobne som sa za tych uz dost rokov este nestretol s tym, ze na HCP turnajoch u nas by k predbehnutiu doslo?

3/ Rovnako by ma zaujimalo ako sa spravat na zaplnenom ihrisku (nie turnaj). Povedzme rychla dvojica je evidentne rychlejsia ako flighty pred nimi, ktore vsak idu husto za sebou. Z textacie pravidiel mi vyplyva, ze dvojicu treba pustit. Avsak takto ta predbiehajuca dvojica by celu hru na ihrisku este viac spomalovala (mam na mysli naozaj plne ihrisko, nie ze predbehnu 2-3 flighty, ktore su nahusto a potom maju volnu cestu) kedze de facto stale by predbiehali.

Dakujem,
Peto

Odpověď na dotaz


Peťo dobrý den, díky za PS

1) ano je povoleno na turnaji předbíhat pomalejší flighty, ano je to možné i při kanonu, pokud se flight zasekne a za nimi se čeká (viz.níže a později)

2) určitě je potřeba mít "kam předběhnout". To, že hraji rychleji ještě neznamená, že budu mít kam se zařadit až předjedu. Pokud moje skupina je neustále pod tlakem za námi hrajících hráčů, pak přesně ve chvíli kdy nastává například další problém s hledáním míče (míčů), dávám znamení za sebe a nechávám předejít ty, co na mně a kolegy čekají. Nebo když je vpředu třeba relativně lehký par tři, ze kterého skupina za námi má relativně jednoduchou cestu pryč. To je taky jeden z vhodných momentů. Předpokládám, že se nám i díky Poradně podaří mýtus "na turnaji se nepředbíhá" zakopat hluboko pod drn fairwaye kteréhokoliv hřiště.

3) Peťo popsal jste všechno sám. Takže pokud ti před námi jasně nedají znamení, je lepší nikam se "necpat". Na druhou stranu jakmile je vepředu místo, kam se stihnu se svým flightem protáhnout po předjetí dřív, než přijde další zatáčka, klidně si dovolím i zatroubit. "Fore!" udělá svoje a je li vysláno směrem kupředu v pravý čas, je to dobře.

Jen buďme připraveni na klasikou situaci. Když budeme předjíždět na nepřehledném, úzkém nebo jinak nebezpečném úseku, může to skončit špatně. Tedy v golfu to asi nebude srážka, ale v podstatě se tak může jmenovat situace, kdy na jednom místě hledají hned dva flighty své míče... Jinými slovy i na golfu je předjíždění potřeba dobře naplnáovat a rozmyslet, aby pak nebyla dálnice na dvacet minut neprůjezdná!

Díky za dotazy Peťo a hezkou hru bez zdržování.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019