Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pootočení míčem na grýnu 2

A A A

Zdravím,

měl bych doplňující dotaz k tématu pootočení míčem na grýnu, např. kvůli srovnání zaměřovací linie. Odpovídal jste, že míčem nelze beztrestně pootočit bez označení. Dotaz zní: Je povinnost míč označit splněna tím, že zezadu či z boku přiložím k míči hlavu patru (který stále držím v jedné ruce), druhou rukou míčem pootočím do žádané polohy a patr opět zvednu?
Já čáru na míčku nepoužívám, ale už jsem popsaný postup viděl v praxi a přijde mi jako celkem elegantní a rychlé řešení, které ničemu nevadí. Ale co na to pravidla?

Díky za vyjádření.
Milan

Odpověď na dotaz


Milane díky za navázání na problematiku!
Je to přesně tak, jak popisujete - elegantní a rychlé řešení. Pravidla totiž jenom doporučují označit míček markovátkem, mincí nebo podobným předmětem. Takže přiložení putteru a následné pootočení míče je v souladu s Pravidly, tedy pokud se míč nedostane touto činností na jiné místo - pak to v souladu být přestává... ;o)
Ano, přiložit hlavu putteru a pak míč jenom pootočit, nebo dokonce i zvednout, očistit a umístiti zpátky - to vše je v pořádku, protože pozice míče byla ozančena a míč byl umístěn na správné místo.

Díky za pomoc Milane!



Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019