Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nearest to pin

A A A

Dobrý deň.
Mám ďalšiu otázku. Na turnajoch sa pravidelne hrávajú vložené súťaže ako longest drive a nearest to pin.

Pri nearest to pin však vzniká zaujímavá situácia, keď hráč zahrá na green a chce si odmerať vzdialenosť loptičky od jamky a poprípade sa zapísať do poradia.

Ale keď to spraví pred tým ako odohrá svoj putt, teda zmeria si vzdialenosť od jamky nejakým priloženým metrom, porušuje pravidlo 14-3 b? Trestom je diskvalifikácia.

Aký je teda správny postup? A ak súťažný výbor v propozíciach neupraví možnosť používania prístrojov na meranie, nenabáda tým hráčov, aby porušovali toto pravidlo...

S pozdravom
Roman

Odpověď na dotaz


Romane dobrý den.

Ano, pokud hráč nejprve metrem změří, jak daleko je od jamky, použil neodovolenou pomůcku podle Pravidla 14-3b a je DQ. Správný postup je odehrát míč, pak se sehnout, označit místo, odkud byl míč odehrán a měřit. Není možné upřesňovat Pravidly nebo propozicemi turnaje tuto situaci jinak. Pokud by Soutěžní výbor povolil použití metru na měření před úderem na dané jamce, pak by museli mít tuto možnost všichni bez ohledu na to, kde jejich míč na greenu leží, protože jinak by soutěž nebyla spravedlivá.

Romane díky za dotaz a hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019