Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hrábě

A A A

Dobrý den. Mám dva dotazy. ten první je pravidlový, ten druhý spíš hráčský. Když hranice bankru vedou jen dolů a ne nahoru a míč je v bankru když v něm leží tak kde je potom míč který leží na hrábích které jsou na písku v bankru? Ta druhá otázka je právě o hrábích. kde je lepší je nechávat? V bankru nebo mimo? Díky za odpovědi. Radek

Odpověď na dotazDobrý den

Odpověď na první část otázky musíme bohužel hledat v Rozhodnutích, s klasickou pravidlovou brožurkou si tady nevystačíme. Rozhodnutí 13/5 popisuje tuto situaci a jasně říká, že míč, ležící na pohyblivé závadě v bunkeru, leží rovněž v bunkeru. Postup je pak takový, že odstraníte závadu a pokud se přitom míč pohne (míč ležící na hrábích se pohne určitě), pak jej beztrestně dropnete na takové místo v bunkeru, které je průmětem jeho pozice na závadě, tedy na místo na písku pod hráběmi, na kterých míč ležel.

A kde nechávat hrábě? Já osobně doporučuji pozici mimo bunker. Nemůže pak dojít k nespravedlivým situacím v případě, že hráč nemůže po odstranění hrábí míč vrátit nebo spustit na správné místo. A taky bude plesat každý hráč (nebo většina z nich), kterému se míč zastaví ještě před pískem.

Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019