Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Markovanie loptičky spoluhráčovi

A A A

Dobrý deň.
Ďakujem za minulé zodpovedanie otázky ohľadne caddieho.

Dnes mám pre vás 2 otázky. Rozdelil som ich však do dvoch dotazov. Opäť som skúšal nájsť odpoveď v pravidlách, ale ani v decisions sa mi nepodarilo nič nájsť.

Takže 1 otázka:
Hral som turnaj. Vo flighte sme boli traja (A - ja, B - spoluhráč, C - spoluhráč). Hrali sme jamku par3 a hráči A, B zasiahli green a hráč C zasiahol raf vedľa greenu. A, B sme si omarkovali loptičku a hráč C chipoval na green. Chip hráča C skončil od jamky na 1 meter a bol v dráhe puttu hráča B, ktorý chcel puttovať, lebo bol od jamky najďalej. Hráč C musel obísť celý green s palicami a kedže hráč A chcel urýchliť hru, tak omarkoval hráčovi C loptičku. Hráč B zahral svoj putt do jamky.

V tom prišiel na green rozhodca a povedal: Ak chce hráč C pokračovať, tak musí hráč A vrátiť loptičku hráča C (kedže ju pre urýchlenie času on zamarkoval) a zobrať si markovátko. Až potom môže hráč C znovu omarkovať a nastaviť si loptičku tak ako potrebuje... Je táto procedúra nutná, nemohol si hráč C rovno položiť loptičku za markovátko a potom ho vrátiť hráčovi A? Rozhodca povedal, že keby sme to takto nespravili ako sa povedalo, tak môžeme dostať trestné rany...

Ďakujem za odpoveď.
Roman

Odpověď na dotaz


Romane dobrý den,
hlavně doufám, že moje minulá odpověď Vám pomohla ve vztahu k příštím kolům. A teď si nad Pravidlem 20 ukážeme, že rozhodčí nepostupoval správně.

20-3. Umístění míče a vrácení míče na původní místo
a. Kdo a kde míč umístí

Míč, který má být podle Pravidel umístěn, musí umístit hráč nebo jeho partner. Míč, který má být vrácen na původní místo, musí vrátit hráč, jeho partner nebo osoba, která jej zvedla nebo s ním pohnula, a to na místo, ze kterého byl míč zvednut nebo pohnut.

Takže ve vztahu k vašemu postupu nebyla šance kohokoliv pro cokoliv trestat.
Romane díky za dotaz.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019