Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ztracený míč

A A A

Stala se mi už před lety divná věc. Z fairwaye mi odehrál míč spoluhráč, ale tvrdil, že to není pravda. Míč jsem pak při kontrolní prohlídce jeho bagu našel v jedné z kapes... Lukáš

Odpověď na dotazDobrý den Lukáši

Dotaz je opět lehce neúplný. Pár věcí si budu muset doformulovat. Ale to nevadí. Předpokládám, že jde o situaci, kterou popisuje docela dost hráčů. Zahrajete svůj míč někam, kde je jasně vidět. A než k němu dojdete, je prostě pryč. Protože se tam motala skupinka z jiné fairwaye, je pravděpodobné, že má co do činění s vaším míčem. A z tohoto stavu budeme teď vycházet.

Ať už míč někdo z cizí skupiny odehrál nebo ho jenom hloupě sebral a strčil do kapsy je jisté, že řešíme buď Pravidlo 18-1 (Míčem v klidu pohne vnější vliv) nebo ztracený míč (Definice). V poznámce k Prav.18-1 je psáno, že musí být známé nebo prakticky jisté, že s míčem pohnul vnější vliv. Pokud jste jasně viděli, že hráč z jiného flightu Váš míč odehrál z fairwaye, pak smíte míč beztrestně nahradit dalším, protože původní není dosažitelný, a spustit ho co nejblíž místu, kde Váš původní míč ležel. Tohle místo budete prostě odhadovat a shodovat se na něm se svým zapisovatelem.

Pokud byste si nebyli jistí tím, že míč odehrál někdo jiný, pak budete mít klasicky pět minut na hledání míče. Pokud ho nenajdete, nemůžete si prostě jen tak říct, že ho někdo odehrál. Musíte si připočítat jednu trestnou a hrát znova z místa, odkud jste předtím zahrál poslední ránu.

No a to, že jste narazil na lháře a podvodníka, je opravdu devastující. Ale dá se i s tím něco dělat. Pokud ještě nebyly vyhlášeny výsledky, můžete podat protest a Soutěžní výbor by měl vše přešetřit. Jestliže jste našel svůj míč v bagu hráče, který Vás tím poškodil a lhal, pak můžete zjistit jeho domovský klub a žádat STK nebo Výbor (předsednictvo) klubu aby s hráčem zahájili disciplinární řízení.

Kasždopádně prosím hlídejme si své míče a když už zahrajeme nesprávný míč, snažme se napravit situaci co nejlépe a nejrychleji.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019