Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hrací HCP - děti

A A A

Dobrý den,
hraji často s manželkou a devítiletým synem na hřišti v Beřovicích. Oba zatím mají HCP 54 a hrají z červených odpališť. Podle výsledků z turnaje zadaných z recepce do počítače má devítiletý syn (130 cm, 25kg) hrací hendikep 52, zatímco manželka (175 cm, 63kg) má 63 - ze stejných odpališť. Vůbec nerozumím tomu, jakou má tento způsob určení hracího HCP logiku. Je opravdu možné, že se u devítiletého kluka předpokládá, že má mnohem lepší fyzické předpoklady (o celých 11 ran...) než dospělá žena, nebo při zadávání výsledků došlo k nějaké chybě?
Omlouvám se, že dotaz není tak úplně na herní situaci, ale nenašel jsem k tomuto tématu žádné relevantní informace.

Děkuji
Honza

Odpověď na dotaz


Dobrý den Honzo
Vůbec nevadí, že volíte toto téma. Koneckonců EGA HCP systém, místní pravidla, propozice turnajů - to vše jsou jednoznačně Pravidla. Budu se snažit Vám odpovědět obecně a srozumitelně, byť tím nejpovolanějším je samozřejmě předseda Henidkepové a normovací komise České golfové federace a člen Handicaping and Course Rating Committee European Golf Association Dalibor Procházka.

EGA HCP systém rozlišuje pohlaví, ne už tak věk. Skutečně tedy vychází z předpokladu, že syn = muž a tedy rozdíl handicapových ran mezi muži a ženami nijak nezohledňuje ani váhu ani výšku. Právě tak se ale chovají například handicapové systémy CONGU a USGA. Prakticky mi není známo, zda některá země nebo část světa nějak zohledňuje věk. Normovací proces je natolik exaktní a vědecká dispciplína, že se prostě po znormování hřiště takovéhle diference objeví. V případě Vaší rodiny nedošlo k chybě, takto vypadá rozdíl mezi mužskou a ženskou normou na hřišti v Beřovicích. Na Albtrossu je to (ve stejném modelu) osm ran, v Semilech jedna rána, v Mladé Boleslavi pět ran. Vše vychází z technických parametrů hřiště.

Snad Vám moje odpověď aspoň trochu pomohla s orientací
Hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019