Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Definice dopingu v golfu ?

A A A

Zdravim

Zacel jsem brat predepsane leky s vlivem na motoriku pohybu. Nasledkem toho mi skokove a konzistentne ze dne na den spadnul HCP asi o 10 (z 30 na cca 20). Nevypada to na autosugesci - ta korelace tam je a subjektivne mam pocit ze paty a kratkou hru ovladam presneji. Jaka je vubec v golfu defincie "dopingu" a reseni situace, kdy bezne predepisovane leky muzou zasadne ovlivnit vykon? Nedovedu si treba predstavit jak by dopadla dopingova kontrola pri Seniour Tour - tam je asi na nejake forme medikace vetsi cast hracu.

Michal H.

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Michale

Golf jako olympijský sport má svoji antidopigovou politiku upravenou úplně stejně, jako všechny ostatní sporty, jen seznam zakázaných preparátů se lehce liší. Jak Česká golfová federace tak i PGAC musely přijmout ke svým podmínkám soutěží antidopingové zákony. Kontrola při European Senior Tour by dopadla dobře. Z jednoduchého důvodu. Pokud některý ze zakázaných léků (jedná se převážně o medikamenty proti různým druhům alergií) hráč potřebuje pro zachování svých životních funkcí, pak má vždy schválenu výjimku a vlastní lékařské potvrzení, že daný preparát užívá v běžném objemu z lékařských důvodů.

Tak ať Vám ten hadicap ještě letí dolů! A hlavně pozor při startu na českých špičkových turnaajích - už jsme měli antidopingovou kontrolu například na všech MČR...Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019