Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hranice outu

A A A

Dobrý den,

na hřišti hluboká nad vltavou na jamce číslo dva je po pravé straně out. Situace vypadá tak že zde přiléhá velice nízko střižený rough(cca 5cm) na velice vysokou trávu (cca 30cm). Bílé kolíky jsou napíchnuté na hranici těchto dvou vrstev. Jenže tato linie předělu mezi travnatými vrstvami není přímá ale velice výrazně zvlněná.

Jenže četnost bílých kolíků je tak malá, že se nejednou stane, že balónek leží na nízko střižené trávě, ještě poměrně daleko od té vysoké a přesto už je několik metrů za spojnicí nejbližších bílých kolíků.

Já jsem přesvědčený a přijde mi to jedině logické, že pokud by se na Hluboké hrál nějaký veliký turnaj (jako je třeba czech open), že by na zemi byla vysprejována bílá čára, která by kopírovala zvlněnou linii hranice travnatých vrstev.

Ta ale na hluboké asi nikdy nebude, chtěl jsem se ale i tak zeptat, jestli nemohu předpokládat, že pokud jsem na krátké trávě, tak v outu nejsem?
Minimálně když jdu mimo turnaj jen s přáteli?

Děkuji za odpověď,
Daniel

Odpověď na dotaz


Danieli dobrý den,
protože platí definice, která určuje jako autovou čáru spojnici vnitřních bodů sousedních kolíků nebo sloupků plotu v úrovni země pak zcela jednoznačně je, byť krásně osekáno, vše za touto spojnicí mimo hřiště.
Při hře s přáteli se můžete samozřejmě domluvit na čemkoliv. Je to stejné, jako třeba s dáváním puttů. Při hře na hcp pak tato tolerance končí.
Jinak máte pravdu. Pokud by se hrál na hřišti například jakýkoliv turnaj ČGF, kde se už třetí rok také "lajnuje", pak by ( s největší pravděpodobností) kolega rozhodčí takto přesně ošetřil auty - čára by vedla po hraně seče. já bych tak takovou část hřiště připravil určitě.

Danieli hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019