Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Praporková tyč

A A A

Dobrý den,
dnešního dne jsem se zúčastnila komerčního turnaje v Benátkách, šly jsme čtyři hráčky texas a opravdu jsme si to moc užívaly. Na jedné jamce k nám přišel místní marshal když jsme patovaly, měly jsme samozřejmě vyndanou praporkovou tyč, kterou jsme měly položenou na greenu, a u této praporkové tyče jsme měly ještě položené hole. A marsal nás napomenul, že praporková tyč musí být položená mimo green a hole na greenu nesmí ležet v žádném případě. A pokud jdeme turnaj a jde plný flight tak si máme praporkovou tyč předávat a vůbec né pokládat.
Můj dotaz tedy zní kam správně pokládat praporkovou tyč, a zda mohu odložit na green i hole, samozřejmě, že hole i praporková tyč jsou umístěny tak, aby nepomáhaly k určení dráhy patu (hůl položená v rafu se snadněji zapomene).

Děkuji
Lenka

Odpověď na dotaz


Dobrý den Lenko,
jak už to tak bývá, maršál měl a neměl pravdu zároveň. Pokládat tyč mimo green je skutečně nepsaný zákaon golfové etikety, stejně tak se to týká i holí. Vždyť foregreen je taky nízko sekaná plocha a jemu odložení holí a tyče neuškodí (byť věřím, že jste všechny čtyři pokládali tyč něžně a nikoliv jak to umí někteří hráči). Green je prostě posvátná půda.
Nicméně předávat si tyč a ne pokládat... To je pro mne novinka a neobstojí. Onby Vás ten samý maršál byl schopen za chvilku honit a říkat při tom: "Polož tu tyč a běž si přečíst ten putt ať na tebe nemusí nikdo čekat!". Ne ne, tyč na foregreen, hole k ní. To je nejlepší postup.

Lenko díky za dotaz a hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019