Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nehratelný míč

A A A

Dobrý den pane Jone,
patřím k řadě dalších čtenářů Vaší golfové poradny a oceňuji ji jako podnětnou a praktickou příručku při posuzování golfových situací a děkuji Vám za ni.

Nyní k dotazu:
Na odpališti odehraji ránu do lesíku (nejedná se o vodní překážku). Vím, že v tomto lesíku často takový míč vůbec ani nenajdu a proto zahraju provizorní míč, který skončí ideálně na ferveji. Za námi již čeká rovněž další flajt, nechci zdržovat hru. Jdeme hledat první míč a spoluhráči jen naleznou. Míč je ovšem v nehratelné poloze, tedy jej prohlásím za nehratelný. Není praktické řešit situaci dropem na 2 hole od místa kde leží (stále je to hustý lesík a nepodařilo by se mi ho ani tak rozumně vyhrát) a ani z téhož důvodu není praktické jej hrát po dropu ve spojnici na jamku. Řešením je tedy vrátit se na místo původní rány, tedy znovu na odpaliště a natýčkovat.
Proto se ptám, mohu dál pokračovat s provizorním míčem na ferveji nebo se musím z výše uvedených důvodů vrátit zpět na odpaliště, kde již čeká nervózní flajt?

Jen pro ukončení dotazu, ten míček jsem nakonec zahrál tak jak ležel (tedy z mého pocitu nejférověji, avšak nerozumně) ovšem s katastrofálním výsledkem tak, že jsem se z lesíka vyhrával 5 údery.

Díky
S pozdravem
Marek

Odpověď na dotaz


Dobrý den Marku
Jste vorem pro všechny golfisty, prosím nepřeháním. Vyřešit situaci, kdy si nejsem jist postupem, v souladu se základními stavebními kameny celého golfu - zahrát míč jak leží, byť to vedlo k velmi nepříjmenému skóre, to je naprosto skvělý přístup vyžadující úctu k Vaší osobě. To myslím opravdu upřímně a vážně.

Je dobře, že jste nepokračoval ve hře provižnem na fairwayi. Dohrál byste jamku nesprávným míčem (ten původní prostě máte...) a ve hře na rány byste byl DQ pro nedokončení jamky ve chvíli, kdy byste odehrál drive na následujícím odpališti, ve Stablefordu by pak hrozila DQ pokud byste tímto nesprávným postupem zapsal a podepsal do karty výsledek, za který byste dostal jeden nebo více bodů.
Správný postup v takové chvíli, pokud budete chtít využít úlevu kvůli nehratelnému míči, je skutečně vrátit se zpátky a v takovém případě je ideální mávnout na flight na odpališti a nechat jej předejít. Tak budete mít dost času na přejití zpátky, na vydýchání a klid na další pokus.

Marku díky za dotaz a hlavně díky za Váš přístup, i když příště už budete vědět, jak si (snad) nějakou ránu ušetřit. Hezkou hru.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019