Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vnitřní aut

A A A

Dobrý den,
chápu co je vnitřní aut, ale musí být o vnitřním autu vždy zmínka v místních pravidlech nebo to může vyplývat i z logiky věci, např. když hřiště dělí veřejná komunikace, jamky na jejích hranicích jsou vymezeny autem, ale může se stát že přestřelím onu silnici a můj míč skončí na její druhé straně mimo aut? Například v Telči přestřelím green 7. jamky, silnici, a míč zůstane ležet u greenu 17. jamky. jsem "v autu" ?

Díky a přeju pěknou hru, pokud tedy máte na golf čas :-)
IvoS

Odpověď na dotaz


Dobrý den Ivo
Ten poťouchlý smajlík je na místě za slovy "tedy pokud máte čas" - už jsem "stihnul" osmnáct jamek s kolegou Jiřím Kubelíkem a s šéfem STK ČGF Karlem Vopičkou... ;o)

Ivo vnitřní aut musí být popsán v místních pravidlech. Aby si ho někdo nevyykládal obráceně (tzn. že platí pro "tu druhou jamku"), aby byly popsány kolíky, které aut vyznačují, z pohledu hráče hrajícího jamku, pro kterou vnitřní aut neplatí (nepohyblivé závady nebo pevné) a protože třeba silnice nemusí nutně být autovou linií, tak aby hráči vůbec věděli, že na té které jamce vnitřní aut je.

A k té silnici extra: konkrétně v Telči, když zahrajete druhou ránu na sedmičce a skončíte na sedmnáctce, budete ve hře. V místních pravidlech by totiž mělo správně být upřesnění, které popisuje Rozhodnutí 27/20, Veřejná cesta rozdělující hřiště vyznačuje aut; jaký je status míče, který takovou cestu přeletí.
?: Veřejná cesta definovaná jako hranice hřiště rozděluje hřiště. Míč přeletí tuto cestu a zůstane ležet na části hřiště která je za cestou. Je tento míč mimo hřiště?
O: Ne. Jestliže míč leží na hřišti, není mimo hřiště, pokud Místní pravidla nestanovují jinak. Nicméně, protože je nefér, že míč ležící na cestě je mimo hřiště a míč za cestou je ve hře, je doporučeno zavést následující Místní pravidlo:
"Pokud míč přeletí veřejnou cestu, která je definována jako hranice hřiště a zůstane ležet v klidu za cestou, pak leží mimo hřiště i přesto, že může ležet na jiné části hřiště."


Já děkuji za Váš dotaz a hezkou hru i Vám.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019