Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Biozona

A A A

Dobrý den,
jsem zkušeným hráčem hrajícím golf bezmála 20 let. Vaše poradna popravdě mi zde těchto 20 let scházela :)

Můj dotaz je vcelku prostý, kde v definicích je pojem \"biozona\" a kde v pravidlech je napsáno jak postupovat při zahrání do biozony? Různá hřiště, různé značení, různé zákazy.
Jak postupovat, když o biozoně mlčí dokonce místní pravidla?

hezký den
Pavel D.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle
Tak je prima, že i hráčům Vašeho ražení je poradna přínosem.

Všechno ohledně biozón je řešeno v Pravidlech v sekci Dodatek I, část B, Vzorová místní pravidla(strana 132 - 135 české edice). Biozóna sama o sobě má nějaké značení (nejčastěji jsou to žluté nebo červené kolíky, občas modré, bílé jsem - zaplať bůh - nikde neviděl) a z něj je potřeba vycházet. Místními pravidly hřiště musí být definováno:
- jak je biozóna značena
- dobré je napsat, na které jamce se vyskytuje
- jak se chovat, když míč je mimo biozónu (značenou jako voda nebo aut - od těchto dvou ploch neexistuje beztrestná úleva pro postoj narozdíl od půdy v abnormálním stavu) a ta překáží v postoji
- a musí být řečeno, zda je zde vymezen zákaz vstupu (pokud ne, pak není potřeba popisovat jak brát úlevu pro překážení v postoji) nebo pouze zákaz hry
Pokud není v Místních pravidlech hřiště nic řečeno a startér hráče též neupozorní, pak se nejedná o biozónu ale o normálně definované území (vodní překážky, půda v opravě...)

Jinak prosím pěkně biozóny by měly být jako biozóny zřizovány pouze tam, kde je nařídil příslušný státní orgán. V angličtině mají zkratku ESA a při Challenge Tour na Ypsilonce, kde je biozón požehnaně, jsme s kolegy Gary Taitem a Jiřím Kubelíkem pro tuto zkratku neustále vymýšleli (z čiré nenávisti k takto označeným plochám) nejrůznější jiné významy (jako například Extremely Strong Assistant, Extremely Strong Alcohol a mnoho dalších). Například při Alps Tour na Mnichu ale i na Ypsilonce některé biozóny pro tyto turnaje zanikly a staly se obyčejnými vodními překážkami.

Tak ať se Vám biozóny vyhýbají a hezkou hru Pavle!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019