Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Prislapnuti vlozky jamky pri vytahovani vlajky

A A A

Popis situace z dnesniho dne: Vetrny den a vlhko - vlozky jamek jsou totalne vyviklane a na 80% jamek jdou ze zemne i s vlajkou pri jejim vytazeni. Vlajky jsou navic ve vlozkach tak nejak zapecene a nejdou vyndavat. Jako prakticky postup se jevi prislapnout z obou stran vlozku botou a pak vlajku vyviklat ... Ale nejsem si jisty jesti tenhle postup neni v rozporu s 16-1a. A slapat kolem jamky by se take podle etikety asi nemelo.
Takze co s tim? Vytahovat vlajku vzdy ve dvou lidech s tim, ze vlozku bude drzet spoluhrac, protoze ja se drahy sveho patu nesmim dotknout? A co kdyz spoluhrac ma stejnou drahu patu jak ja?
A nebo (na to jsme uz narazili) vytahovat systematicky vlajky i s vlozkama a pak patovat jen do diry?

Michal H.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Michale
Vezmeme to celé po odstavcích ale na začátek rovnou řeknu to nejlepší řešení - vytáhnout (opatrně!) tyč i s vložkou.

- postup s přišlápnutím je proti Pravidlu 16-1a, protože v dráze puttu se nesmí nic ztlačovat;
- praporková tyč se dá vytáhnout v takových případech tak, že jeden z hráčů dovnitř strčí putter a přimáčkne vložku, jenže v Rozhodnutích je (16-1a/5) dáno, že dotknutí se vnitřku jamky je považováno rovněž za za porušení Pravidla 16-1a; tady - a nechci nikoho navádět k nepravostem - bych ale v případě, že nejde vytáhnout tyč i s celou vložkou a mohlo by to vést i rozsáhlejšímu poškození jamky nebo greenu, nejspíš zamhouřil oči, vzpomněl si na Pravidlo 1-4 a hráče za dotknutí se vnitřku jamky gripem putteru (předpokládám, že by do jamky nikdo hlavu putteru nerval...)netrestal

Jedno upřesnění; dráhy puttu se nesmí nikdo dotknout. To není míněno každý té své, ale obecně vůbec, bez ohledu na to, jestli se spoluhráč dotkne mé a já jeho nebo jestli máme shodné nebo podobné dráhy puttu.

Také to svědčí o tom, že rozhodčí nekontroloval hřiště před zahájením turnaje.

Tak Michale, ať Vám jdou všechny fangle ve zbytku sezony dobře vytáhnout!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019