Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

HCP systém EGA - Vloudila se chybička?

A A A


V dotazu z pravidlové poradny o žvýkání na hřišti Vám unikla naprosto základní věc a totiž že tazatel žádnou zkoušku způsobilosti nepotřebuje. Podle Soutěžního řádu ČGF a Hendikepového systému EGA, platného od 6.3.2010 (!!) v části V.- Přílohy a dodatky, Dodatek III byla Zkouška způsobilosti nahrazena nejen formálně ale především obsahově vydáním Osvědčení pro hru na hřišti. Tedy žádné povinné "maturity", povinné testy, uhrané body, povinný člen PGA, poplatky za zkoušku a pod., ale především znalost etikety a bezpečný a plynulý pohyb na hřišti jsou základním požadavkem pro hru. Co tedy uděláme proto, aby byla golfová veřejnost o této podstatné změně dostatečně a hlavně pravdivě informována?

Josef Jonáš
GC Beřovice

Odpověď na dotaz


Dobrý den pane Jonáši
Například to, že zveřejníme Váš příspěvek. Nebo taky třeba to, že připomeneme sadu článků, které na toto téma vyšly (a bylo jich ještě víc, tohle je namátkou):
http://www.golf.cz/novinky/konec-zkousky-zpusobilosti/
http://www.golfdigest.cz/rubriky/aktualne/ceska-republika/konec-zelene-karty_4469.html
http://www.sport.cz/clanek/163160-konec-zelene-karty.html
http://www.gcpa.cz/novinky/konec-zelene-karty.html
http://zpravodajstvi.golfczech.cz/konec-konce-zelene-karty-201003111149
http://www.golfinstitut.cz/index.php/ce-je-to-osvedceni

Nezlobte se, neuniklo mi nic. Nemůžu přece kazit handicapovou autoritu klubů ČGF. Pojďme objektivně přiznat, že na každém klubu záleží, jak ošetří vstup svých členů mezi hrající část základny. Určitě nebudete nic namítat proti tomu, když některý z klubů půjde tradiční, řekněme "ostrovní cestou", která bude ještě přísnější než byly ty minulé "tuzemské", a na hřiště v Beřovicích tak díky tomu pošle hráče, který bude vědět; kde si má nechat bag aby nezdržoval, bude vědět, jak se co dropuje, bude vědět, že se zašlapávají řízky, hrabou bunkery a vypichují pitchmarky. Vždyť i u vás, v Beřovicích, postupujete velmi podobně. Ne tak moc přísně, ale ve vztahu k "minulosti Zelené karty" řečeno standardně. Pro získání osvědčení v Beřovicích je nutné absolvovat test a hru s trenérem na hřišti.

A jako dodatek. Víte, už jsem se setkal s případem, kdy podpis garanta vzbudil spíš opravněné obavy a vedl k nevpuštění hráče na mistrovské hřiště. Je pak smutné, když tento človíček, relativně po právu nešťastný v dané chvíli argumentuje "Ale já jsem za to zaplatil peníze!" Zcela upřímně a osobně vyjadřuji svůj názor; zavedení článku v Dodatcích Soutěžního řádu zatím do golfu masy lidí nepřilákalo a je určitě na klubech, aby se s možností ulehčeného vstupu na hřiště pochlubily v rámci svých reklamních a marketingových aktivit.

Pane Jonáši prosím pozdravujte v Beřovicích a přeji všem členům vašeho klubu prima sezónu 2011!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019