Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

HCP rány pro turnaj

A A A

Dobrý den,
úvodem mi dovolte moc poděkovat za Vaši neuvěřitelnou práci!
Setkal jsem se s termínem HCP rány pro turnaj. Mohl byste laikovi vysvětlit co ten termín znamená?
Moc děkuji a přeji jen samé nezáludné dotazy.
Hezký den přeje Jan

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jane
Dovolte mi poděkovat Vám i ostatním našim kolegům, kteří mají stále dostatek otázek!

HCP rány pro turnaj souvisejí s výpočtem, úpravou a evidencí hráčova handicapu. Vše, co se týká úpravy HCP, začíná nejprve získáním HCP obecně. To znamená, že negolfistovi na základě vstupních parametrů někdo zodpovědný (STK klubu, profesionál) potvrdí na start jeho kariéry HCP podle jeho reálné výkonnosti. Většinou jde o maximální zavedený HCP v klubovém spektru, to je 54. Málokdy se stane, že ten, kdo novému golfistovi HCP přiděluje, je schopen (a ochoten) na základě skutečné výkonnosti přidělit třeba i HCP nižší, než je 54, protože je odpovídající schopnostem daného hráče. Což je škoda, nicméně co se dá dělat...
Pak hráč přijíždí na svůj první turnaj nebo prostě jenom HCP den. Dejme tomu s HCP 54 a do Mladé Boleslavi. Protože je hřiště Sand Martin´s Holes těžké, je mu přidělen pro hru ze žlutých odpališť hrací HCP 59. Toto číslo vyplývá z normy hřiště, která je vytvořena během normovacího procesu komisí a to tak, že se do relativně složitých matric nasypou exaktní fyzicky naměřené údaje a předseda normovací komise ČGF (a člen normovací a HCP komise European Golf Association) Dalibor Procházka nakonec na serveru České golfové federace zavede u daného hřiště údaje o Course ratingu a Slope Ratingu a hlavně se zde objeví veledůležitá tabulka hracích handicapů, kde si každý hráč najde podle svého přesného HCP jaký hrací HCP mu pro toto dané hřiště z konkrétní sady odpališť vychází. Kdyby ten samý hráč vyrazil do Semil, pak by toto hřiště (protože je jednodušší) hrál ze žlutých s hracím HCP stejným, jako je jeho přesný HCP, tedy 54.
V praxi to pak znamená, že aby zahrál přesně na svůj exaktní HCP 54, musí v Mladé Boleslavi zahrát 72 (par hřiště) + 59 (hrací HCP pro "turnajové kolo") = 131 ran. V Semilech to pak bude při stejné struktuře výpočtu 64 (par hřiště) + 54 (hrací HCP) = 118.
Pro zajímavost výpočet na stejných hřištích ale jiných odpalištích u hráče se single HCP, dejme tomu třeba 5;
MB - bílá: 72 + 8 = 80
SE - žlutá (bílá v Semilech nemáme): 64 + 4 (ano, hrací HCP může být na lehkém hřišti i nižší, než je hráčův přesný HCP!) = 68

Snad Vám to Jane pomohlo s orientací v problematice...
Hezký den i Vám!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019