Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míček opřený o praporkovou tyč

A A A

Dobrý den!
Chvíli jsem se neozval, nebylo se na co ptát, ale dostal jsem se včera do následující herní situace.

Hrál jsem ve větrném počasí a zahrál "Chip-in". Poryv větru přiklonil praporkovou tyč tak, že míček nemohl spadnout do jamky a následný poryv větru ji odklonil a míček spadl do jamky. Byl jsem celkem rád, že to tak dopadlo, protože jsem nevěděl, zda i za této situace platí pravidlo 10ti vteřin, či nikoliv, nebo zda mohu v co nejkratším čase přijít k jamce, praporkovou tyč odklonit a nechat míček spadnout do jamky tak, aby byl celým objemem pod úrovní okraje jamky.

Děkuji za odpověď.
Vlastimil

Odpověď na dotaz


Vlastimile dobrý den!
Jsem rád, že už zase můžeme brouzdat po hřištích a sbírat prima zážitky herního i pravidlového charakteru.

V situaci, o které píšete, pravidlo 10 vteřin neplatí, protože se týká pouze situace, kdy míček zůstane stát na hraně/kraji jamky. Všechno bylo v pořádku a zahrál jste chip-in. Jinak můžete přijít v případě, že by míček do jamky nespadl (třeba díky tomu že vítr odklonil praporkovou tyč) kdykoliv a pak jí rukou odklonit tak, aby míček do jamky spadnul - výsledek by byl identický, tedy bralo by se to jako byste zahrál míček do jamky tím chipem.
O všem vypovídají Pravidla 16-2, Míč přesahuje okraj jamky a také 17-4, Míč se opírá o praporkovou tyč.

Díky za dotaz a přeji Vám, Vlastimile, prima sezonu 2011!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019