Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

DSQ

A A A

Za co byli diskvalifikováni hráči při CGAT na Kunětické hoře?

Odpověď na dotazDobrý den

Jenom drobnost: všechny tři diskvalifikace se netýkaly Czech Golf Amateur Tour ale následného turnaje započítávaného do žebříčku ČGF, ve kterém startují ti, kteří neprošli cutem po prvním kole.

Jeden diskvalifikovaný muž a jedna žena byli potrestáni za nenastoupení na start v určeném startovním čase do nedělního kola. Jak v mužích tak i v ženách se nejspíš jednalo o neznalost soutěžního řádu. Přestože jsem nemluvil ani s jedním z diskvalifikovaných hráčů, jsem přesvědčen, že se nedostavili na start právě proto, že si mysleli, že neprojití cutem znamená v neděli nehrát a jet domů.

U Terezky Jeníčkové se jedná o jiný případ. Beru si ho na svědomí hlavně já osobně. Terezce přijel v neděli nosit hole člen PGA. Aniž bych si uvědomil, že Tereza hraje mistrovskou soutěž ČGF (mezi ně patří všechny turnaje započítávané do amatérského žebříčku) dokonce jsem s oním profíkem prohodil nekolik vět. Byl jsem na tohle pochybení upozorněn. Bohužel ve chvíli, kdy už Tereza nebyla ve hře. Protože je jako hráčka zodpovědná za znalost podmínek soutěže, ve které startuje, byla určitě zopdovědná i za porušení jedné z kondic. Pokud bych si to uvědomil včas, dostala by trest čtyřech trestných ran a musela by změnit nosiče. Takhle ji bohužel ve scorekartě chyběly trestné za porušení této podmínky a proto musela být dodatečně diskvalifikována. Hráče samozřejmě neznalost zákona neomlouvá, ale pravda je taková, že jsem diskvalifikaci mohl zabránit

Pro mně velké poučení a k omluvě, kterou jsem vyslovil ještě cestou z Kunětické hory po telefonu, patří i ta dnešní písemná.

Hezkou hru tazateli i všem ostatním.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019