Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Kámen v bunkru.

A A A

Dobrý den reaguji na odpověď kterou jste uveřejnil včera a týkala se pravidel 23, 18 ale především 13-4C. Jestliže je míč v překážce, nesmí se hráč dotknout žádného volného přírodního předmětu, který leží v dané překážce nebo se jí dotýká, ani s ním pohnout. Hrál jsem cca na 10-12 českých hřištích a na některých jsem se setkal s kameny v bunkru a to o průměru klidně až 5cm -6cm. Jak se staví pravidla k tomuto? Míč mi skončí v bunkru vedle kamene, mám si ničit hůl nebo prohlásit míč za nehratelný a dropovat podle pravidel s jednou trestnou nebo je zde nějaká jiná možnost?
Děkuji za odpověd.

Odpověď na dotaz


Dobrý den

Prima je upozornit recepci nebo maršála. Tak se totiž může objevit v místních pravidlech úprava (povolená), která vám umožní takové kameny vyndat a zahodit. Jde o úpravu, kdy jsou takové kameny Místními pravidly označeny za pohyblivé závady. Hráč je pak smí normálně odstranit, když se přitom pohne míč, je to beztrestné a vrací se pouze na původní místo.
Pokud takto nejsou kameny v bunkerech místními pravidly označeny, pak je samosebou v běžném fíčkovém provozu prostě vyhoďte. Při turnaji ale už smíte pouze;
- s trestnou prohlásit míč za nehratelný a dropnout jej v souladu s Pravidlem 28 nebo;
- připočítat si dvě trestné za porušení Pravidla 13-4 pokud takový kámen odstraníte, nebo;
- zničit si hůl

Tak ať těch kamenů v bunkerech najdete co nejméně!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019