Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Princip cutu

A A A

Dobrý den,
golf nehraji, ale rád sleduji v televizi. Můžete mi, prosím, vysvětlit princip cutu. Vím, že, když se hraje od čtvrtka do neděle, ti hráčí, kteří v pátek neprojdou cutem již o víkendu nehrají. Na jaké úrovni ran nebo dle čeho se tato hranice nastavuje? Je nějaké obecné pravidlo, nebo je to turnaj od turnaje jiné?
Díky
Jirka

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jirko!

Jsem upřímně nadšený, že do Poradny vložil dotaz i negolfista a věřím, že je tímto faktem teď nadšeno mnoho a mnoho mých kolegů goflistů a rozhodčích! Vítejte!

Cut jste popsal principielně velice přesně. Stanovení přesné hranice má na starosti organizátor turnaje nebo Soutěžní výbor v čele s ředitelem turnaje. Tak kupříkladu na European Tour, PGA Tour, LPGA Tour, Ladies European Tour a dalších takových sériích je dán podmínkami soutěže ještě před zahájením každého ročníku. Může být ale modifikován tak, aby soutěž bylo možné dohrát, což se děje jenom ve velmi vzácných případech.
Na právě probíhajícím turnaji Masters v Augustě je cut stanoven na 44 hráčů plus dělená místa. European Tour stanovuje hranici cutu na 65 hráčů plus dělená místa. Americká PGA Tour má hranici na 70 hráčích, ale pozor - v případě, že projde do třetího kola více než 78 hráčů, pak po třetím kole přichází druhý cut který sníží počet hráčů znovu na 70 + dělená místa.
Jak může cutem pro sedmdesát hráčů projít více než 78 hráčů? To jsou právě ta tzv. "dělená místa". Cutem projde například na 70.místě hráč s výsledkem po dvou kolech na +4. Všichni další hráči, kteří mají po dvou kolech stejný výsledek procházejí rovněž cutem!
Jen pro zajímavost. Grand Finále Pilsner Urquell Czech PGA Tour v letošním roce budu řídit buď já nebo kolega Jirka Kubelík. Už nyní zvažujeme vzhledem k ročnímu období a krátkému dni v řínu zavedení cutu, který jinak na turnajích této série nemáme. Důvodem je i to, že hrajeme ve většině případů na dvě kola a pouze Grand Finále a PGAC Masters se hrají na tři kola. Jinak česká série bude opět k vidění na Nova Sport a spoustu materiálu najdete na stránce www.sledujgolf.cz
Na české sérii také vejde v platnost \"Pravidlo 88\", které říká, že do dalšího kola turnaje nepostoupí hráč, kteý v kole předešlém zahraje výsledek rovný nebo vyšší +16 ranám nad par hřiště.

Jirko díky moc za dotaz a přeji hodně hezkých a dramatických chvil u sledování golfu na obrazovce!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019