Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Let míčku přes aut

A A A

Dobrý den,
stalo se mi, že míček z odpaliště zamířil bokem a zastavil se cca 2 metry před hranicí autu, která v daném místě měla tvar písmene L. Vzhledem k vykrojení hřiště se jevilo jako ideální hrát na fairway ve směru k jamce a to přes roh hřiště a tedy vzduchem nad autovou oblastí. Lze takto vůbec hrát? Je jediným kritériem to, kde se nachází míček, když se po ráně zastaví a nebo se v této situaci musí hrát tak, aby v žádném okamžiku ani za letu nad autem míček nebyl? Případně hrálo by nějakou roli to, jestli se míček při průletu nad autovou oblastí něčeho dotkne? V každém případě mám na mysli, že se vždy nakonec zastaví na fairwayi.
Díky za odpověď
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle

Rozhodující je vždy finální pozice míče, když se zastaví. Přestřelování autů je naprosto normální, stejně tak vodních překážek. Ani při nich míč není ve vodě jenom proto, že jí přeletěl. Také je důležité vyjít i v tomto případě z textu Pravidel. Podíváme se tedy na Definice.
Mimo hřiště (Out of Bounds)
Území "mimo hřiště" je plocha, která je za hranicemi hřiště, nebo libovolná část hřiště, která tak byla označena Soutěžním výborem.
Pokud je území mimo hřiště vyznačeno kolíky nebo plotem nebo pokud leží za kolíky nebo plotem, je čára určující hranice hřiště dána spojnicí vnitřních bodů sousedních kolíků nebo sloupků plotu v úrovni země, přičemž se neberou do úvahy šikmé podpěry. Jestliže jsou k vyznačení území mimo hřiště použity jak kolíky tak i čáry, pak kolíky toto území označují a čáry vymezují jeho hranici. Jestliže je hranice hřiště určena čárou na zemi, nachází se sama čára mimo hřiště. Hranice hřiště se promítají svisle vzhůru i dolů.
Míč je mimo hřiště, jestliže celý
leží mimo hřiště. Hráč může stát mimo hřiště a hrát míč, který leží v hřišti.
Předměty, které vyznačují území mimo hřiště, jako stěny, ploty, kolíky a zábradlí, nejsou závady a jsou považovány za pevné. Kolíky, které označují území mimo hřiště, nejsou závady a jsou považovány za pevné.
Poznámka 1: Kolíky a čáry vyznačující hranice hřiště by měly být bílé.
Poznámka 2: Soutěžní výbor může vydat Místní pravidlo, kterým prohlásí kolíky, které hranici hřiště pouze označují, ale nevyznačují, za závady.


Takže když se po přestřelení autu míč zastaví mimo něj (fairway, rough, bunker...), tak je míč ve hře. Rozhodující je, opakuji, poloha míče když se zastaví.

Díky za dotaz a hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019