Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úleva od nepohyblivé závady - překáží další závada

A A A

Dobrý den, mám dotaz ohledně určení místa spuštění míče při beztrestné úlevě. Při hře nastala situace, kdy se spoluhráčův míč po odpalu ocitl na cestě, která je na našem hřišti nepohyblivou závadou.
Míč ležel asi ve třetině cesty a nejbližší místo úlevy tak bylo po pravé straně, zde ale je současně osazen plot, který brání úderu a místo pro spuštění míče by se tak opět posunulo v důsledku další zde se nacházející nepohyblivé závady. Na druhé straně cesty (po levé straně) by bylo bez dalších omezení možno beztrestný drop provést, ale v horším terénu. Otázkou pro nás tedy bylo, zda provést drop na levé straně (sice vzdálenější místo úlevy, ale bez další závady) nebo na pravé straně, kde ale fakticky nebylo možno hrát kvůli plotu a místo pro úlevu by bylo ve skutečnosti (při zohlednění této další závady) dál než po levé straně.
Děkuji za posouzení, Karel

Odpověď na dotaz


Dobrý den Karle

Na začátek upozorňuji všechny čtenáře, že rozhodovat takto písemně bez přesné znalosti místa incidentu může být i ošidné, ale budeme vycházet z faktů, které uvedl Karel a budeme se snažit popsat co nejlépe co dělat, když nejbližší místo úlevy je opět problematické.

Pokud nejbližší místo úlevy od cesty (nepohyblivé závady) mělo být vpravo, pak není možné brát ohled ani na stav porostu ani na další aspekty (plot, křoví a podobně) pokud se hráč rozhodne vzít úlevu. On ji totiž brát nemusí. Když vychází nejbližší místo úlevy do křoví, pak je v křoví a pokud míč po dropu nejde hrát, pak si hráč může vzít s jednou trestnou úlevu od nehratelného míče. Je vždycky potřeba nejdřív nechat míč ležet na cestě a v klidu zjistit, kde vlastně je nejbližší místo úlevy pro danou pozici míče. Pokud vychází do křoví, musím to buď akceptovat, nebo prostě bude možná lepší odehrát míč bez úlevy z cesty.
Jestliže tedy nejbližší místo úlevy bylo v našem případě vpravo, půjdeme dropovat doprava. Připomínám další důležitou věc. Jestliže bereme úlevu od nepohyblivé závady, musí být kompletní. To v praxi znamená, že když míček po dropu leží moc pěkně na drnečku a my bychom při odehrání míče stáli na té samé cestě, byť jenom kousíčkem podrážky, pak je to za dvě trestné rány.
Po dropu se nám možná míček zakutálí do pozice, ve které bude překážet plot. Pak teprve tedy budeme hledat nejbližší místo úlevy od plotu. Je totiž možné, že vyjde jinam, než zpátky na cestu. Nikdy totiž nemůžete předjímat, jak se míč odrazí a kde skončí.
Pokud pak dropnete (klidně se může stát, že budete dropovat i přímo na cestě) míč a opět vám bude překážet cesta, budete řešit opět nejbližší místo úlevy od cesty. Když se takové místo bude opět nacházet v podobném nebo přímo stejném místě u plotu jako předtím (může se totiž stát, že po dropu na cestu se míček odrazí doleva, nezakutálí se blíž k jamce, nezakutálí se dál, než na dvě hole a nejbližší místo úlevy pak bude vlevo od cesty a plto už nebude podruhé překážet) pak hráč může podle Pravidla 1-4 sloučit cestu a plot do jedné oblasti - závady a bude hledat nejbližší místo úlevy od této oblasti jako celku a to opět podle standardního postupu, jen s tím, že půjde de facto o jednu závadu skládající se v takovém případě z cesty a plotu.

Je důležité ještě jednou připomenout, že nehledáme nejhezčí místo úlevy ale nejbližší místo úlevy, takže rovnou vždy zapoměňme úhel pohledu "odtud by se mi to hrálo nejlíp".

Díky za velice zajímavý dotaz a hezkou hru Karle!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019