Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Platy cvicitelu 2

A A A

Dobry den,
ja se ani nedivim ze berou cvicitele penize na ruku a nevidim na tom nic spatneho. Byl jsem na ET na Celadne a mezi divaky byli cesti profi a ty se chovali zdaleka jako nejvetsi sedlaci (telefonovani u greenu atd.) Kdyz si vemu cvicitele treba single HCP, tak mi pomohl a mel urcitou pokoru, coz se rict neda o nekterych ceskych proficich, kteri berou litr na hodinu tvari se jako kdyby odehrali deset sezon na PGA Tour a pak na ceske PGA hrajou 80 a vice ran, co si o tom myslet. Dokud se nezmeni nekteri profici, tak rad budu davat cash na ruku kvalitnim cvicitelum a ne arogantnim ceskym hracum.

Odpověď na dotaz


Milý anonyme. Sice jsme v poradně, která má řešit problémy s Pravidly, ale tohle mi opět nedá. Hlavně proto, aby tento prostor v první řadě byl vyhrazen těm, kdo se chtějí a potřebují ptát na Pravidla a hrají golf tak, jak je definován se vším všudy, včetně podepsaných skórkaret...

1) Prosím podobné materiály umisťujte na fóra s golfovou tématikou, už je tady nebudu v žádném případě zveřejňovat
2) Také jsem byl na Čeladné a nevzpomínám si, že by tam nějaký český profesionál měl problémy s chováním (ani předloni, ani ty tři roky na Case Sereně, ani na Ypsilonce...). Naopak, vzpomínám si na pána, který na Serenu přišel se psem, na pána, kterému na Sereně zazvonil telefon, na pána, který na Čeladné fotil Jimeneze těsně před odehráním drivu, na paní, kvůli které Wilson šoupnul míč na dvanáctce hluboko do lesa...
3) Proč si tedy nevybíráte ty české profesionály, kteří už na túře (a nejenom té české, o které se vyjadřujete s takovým despektem!) pod osmdesát zahráli? Protože máte strach, že by vás hráči jako jsou namátkou Jirka Seifert, Honza Juhaniak, Jirka Němeček, Petr Štrougal, Petr Mrůzek, Karlové a Petr Skopoví, Pavlové a Petr Ničové, Ondra Lébl nebo Lukáš Lizánek a další a další po prvním tréninku vyrazili? Nebo že by po vás chtěli i jiný styl chování?
4) Určitě patříte mezi skvosty nejenom českého golfu, když dokážete kázat pokoru. Určitě se nemáte za co stydět, tak proč vše bez podpisu?

Ale hlavně: Co jste vlastně zač? Kdo vám má věřit to vaše kázání a mentorování, když společně s vaším cvičitelem vědomě porušujete Pravidla AS? A ještě ke všemu se nejdřív zeptáte, jestli jde o porušení a pak děláte chytráka? Aby bylo všem jasno, kopíruji váš předchozí dotaz;
Jak je možné, že cvičitelé (amatéři) berou za své golfové dovednosti odměny? Neodporuje to Pravidlům? píše člověk, který o pár hodin později dá na vědomí že ...a se ani nedivim ze berou cvicitele penize na ruku a nevidim na tom nic spatneho.

Vážený pane, evidentně jste jen nešťastně exhibující provokatér. Moc bych nedal za to, že vysvětlujete všem okolo sebe při turnajích Pravidla a přitom si posunujete míč z roughu nohou do lepší pozice nebo hlásíte čtyři a píšete tři tam, kde jste zahrál šest. Místo pro odpověď na vaše vyjádření jsem obětoval jen pro dobro této Poradny a pro šíření další osvěty - Vám, kdo se zabýváte Pravidly a máte golf opravdu rádi - tento pán, obrazně řečeno, porušuje Pravidlo 1-3 a společně s jeho cvičitelem by měli být DQ z golfu jako takového. Nebo klidně podle Pravidla 6-6b kvůli odevzdání nepodepsané karty. Vyberte si.

Michael Jon


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019