Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Výsledky

A A A

Hezký den

Existuje pravidlo, které upravuje odevzdávání scorecard při turnaji? Nic takového jsme v pravidlech nenašli. A docela unavující čekání na vyhlášení výsledků určitě znáte. Díky, Pavel

Odpověď na dotazDobrý den Pavle

V Pravidle 6-6b se praví, že hráč má po kontrole odevzdat svoji podepsanou score kartu co nejdříve je to možné. Trest za nesplnění této podmínky je diskvalifikace. Možná právě proto se organizátoři turnajů (ať už jsou to kluby nebo promotéři) snaží spíš zapomětlivé hráče dohnat a karty od nich vyzvednout. DSQ je trest, který se uděluje opravdu jako krajní řešení.

Jenže z Vaší otázky mám spíš pocit, že se jedná o trochu jiný problém. Ten spíš souvisí se špatnou organizací turnaje. Přímo se to týká herního formátu, formy startu, vyhlášení po kategoriích, apod. Nic nebrání organizátorovi vyhlásit například právě došlou kompletní kategorii. Jenže oni hráči jsou velice často sami proti sobě, když si na pořadatelích vymiňují (např. v rámci svého sponzorství) flighty sestavené z nesourodých handicapů. Občas se tak stane, že právě na sponzora turnaje čeká více jak čtyři hodiny dvacítka hráčů jen proto, že si sponzor dupnul a za svůj příspěvek si vynutil složení flightu ze čtyř kamarádů, z toho dvou s klubovým handicapem. To, že pak hráči právě na tenhle turnaj sponzorovaný firmou "XY" (nejlépe nesoucí jako název právě jméno onoho sponzora) vzpomínají ne právě se slzou v oku, už sponzor neslyší, nebo je mu to už jedno.

Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019