Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rough - větev, větvička

A A A

Dobrý den,
i když jsem pravidla přečetl, tak občas nevím jak je aplikovat např. mohu v roughu odstranit ležící větev nebo větvičku, která mě omezuje?
Děkuji za odpověď.
Jan

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Jane

Pro odpověď si vyhledáme Definice a hned následně také Pravidlo 23.

Nejprve slíbená definice;
Volné přírodní předměty (Loose Impediments)
"Volné přírodní předměty" jsou přírodní předměty jako
• kameny, listy, snítky, větve a podobně,
• trus,
• červi, žížaly, hmyz a podobně, jejich zbytky a hromádky jimi způsobené,
pokud nejsou:
• upevněné nebo přirostlé,
• pevně zapuštěné v zemi, nebo
• ulpívající na míči.
Písek a volná zemina jsou volné přírodní předměty pouze na jamkovišti, ale nikde jinde.
Sníh a přírodní led kromě jinovatky jsou podle volby hráče buď náhodná voda, nebo volný přírodní předmět.
Rosa a jinovatka nejsou volné přírodní předměty.


No a teď už k Pravidlu 23;
23-1. Úleva
Každý volný přírodní předmět může být beztrestně odstraněn kromě případu, kdy tento předmět i míč leží ve stejné překážce nebo se jí dotýkají.
Jestliže míč leží jinde než na jamkovišti a odstranění volného přírodního předmětu hráčem způsobí, že se míč pohne, platí Pravidlo 18-2a.
Jestliže se během odstraňování volného přírodního předmětu hráčem pohne míč na jamkovišti nebo předmět označující jeho polohu na jamkovišti, musí se míč nebo předmět označující jeho polohu vrátit na původní místo. Jestliže k pohnutí míče nebo předmětu označujícího jeho polohu došlo v přímé souvislosti s odstraňováním volného přírodního předmětu, není to trestné. Jinak jestliže hráč způsobí, že se míč pohne, je potrestán jednou trestnou ranou podle Pravidla 18-2a.
Jestliže se nějaký míč pohybuje, nesmí se odstranit žádný volný přírodní předmět, který by mohl ovlivnit pohyb míče.
Poznámka: Jestliže je míč v překážce, nesmí se hráč dotknout žádného volného přírodního předmětu, který leží v dané překážce nebo se jí dotýká, ani s ním pohnout - viz Pravidlo 13-4c.

TREST ZA PORUŠENÍ PRAVIDLA:
Hra na jamky - ztráta jamky; Hra na rány - dvě trestné rány.
(Hledání míče v překážce - viz Pravidlo 12-1)
(Dotknutí se dráhy patu - viz Pravidlo 16-1a)


Takže jednoduše a prostě. V roughu si můžete větev nebo větvičku odstranit kdy chcete. Nesmí se při tom pohnout míč. Pokud se tak stane, musíte si připočítat jednu trestnou ránu a vrátit míč do původní pozice. Pokud tak neučiníte, nebo pokud odstraníte větvičku v bunkeru nebo vodní překážce, když tam zároveň leží Váš míč, dostanete dvě trestné rány. Samosebou mluvíme o větvičce nebo větvi již ulomené a kompletně oddělené od stromu. Pokud tomu tak není, nesmíte ji nijak lámat nebo třeba odstrkovat rukou.

Tak hezkou hru a pozor na větvičky a větve blízko míče nebo v překážce!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019