Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Volný přírodní předmět ve vodní překážce

A A A

Dobrý den.
Spoluhráč ve flightu, jinak golfový rozhodčí, mě zarazil tvrzením, že hraji-li z vodní překážky, nemám se raději ohánět po letící mouše. Kdybych se jí dotknul, byl bych potrestán za dotýkání se volného přírodního předmětu v překážce.
Mám tomu věřit?
Díky za odpověď, Jaroslav Malec

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jaroslave

Váš spoluhráč byl určitě zkušený rozhodčí ve vztahu k tvrzení, že moucha (jakýkoliv hmyz) letící ve vodní překážce je považována za volný přírodní předmět. Až sem je to tvrzení sice pro mnoho hráčů velmi zajímavé až nepravděpodobné, ale skutečně pravdivé.
Jenže (možná jste hráli v pátek na Apríla, nebo prostě správné řešení neznal v plném rozsahu...) chybí k tomuto vyřčenému a) ještě taky důležité b). V Rozhodnutí 13-4/16.5 je k přesně k tomuto případu uvedeno, že hráč smí v souladu s etikou hry (Pravidlo 1-4) odehnat hmyz letící ve vodní překážce nebo sedící na hráči.
Takže věřit, ale v důsledku ne až tak docela, protože trest nehrozí.

Díky za dotaz a hezkou hru!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019