Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vnější vliv?

A A A

Dobrý den, skvělá věc, pane Jone, tato poradna, děkujeme za ni.
Situace ze hry: Ve Mstěticích, při druhé ráně na devítce na grýn anebo do jeho blízkosti, jsem zahlédl místního hravého vlčáčka, jenž mou ránu pojal jako povel k aportu a míček dle mého názoru odnesl. Jenže soupeř/spoluhráč mi tady může oponovat, a to právem, že to není jisté, že s tím míčkem ten vlk odběhl, a zrovna tak mohl ten míček skončit ve vodě, což ovšem také není jisté - nemožno hledat ani v této mělké vodě pod grýnem pro kalnou vodu zpočátku sezony. Měl jsem tedy v tomto případě postupovat dle pravidla 27-1 a ztratit tak nejen vzdálenost, nýbrž i ránu?
A ještě s dovolením jednu otázku, když už jsem se zde objevil, využiji Vás:-) Jaké pravidlo je porušeno, pokud hráč patuje a soupeř/spoluhráč stojí za ním, sledujíce jeho dráhu patu? Jde o 8-2? V Decisions jsem to buď přehlédl anebo, což by bylo ještě horší, v Pravidlech golfu
. Závěrem se nemohu nepodělit o své překvapení, kdy při jistém golfovém přenosu ani komentátor ani spolukomentující CZ PRO neznali tak základní pravidlo golfu, jako je Postup při přerušení hry. Nebudu jmenovat :) S poděkováním a s přáním hezkého dne Milan Londoner

Odpověď na dotazDobrý večer Milane

Protože devítku ve Mstěticích velmi dobře znám, musím bohužel podat obecný výklad situace, který ten Váš konkrétní moment ošetří ale nenabídne exaktní odpověď. Ideální bude, když budu postupovat, jako bych byl přivolán k řešení přímo na místě.
Důležité bude, jaké odpovědi padnou na následující otázky;
1) odkud jste hrál
2) kam míč letěl
3) jaký byl tvar - typ rány
4) zda bylo vidět jeho dopad
Pak už budeme schopni lépe rozhodnout, jestli míč skončil v roughu, v keři nebo ve vodě. Pokud budeme mít (například i díky lidem z osmnáctky nebo díky divákům před klubovnou, samozřejmě stačí, když hráč a jeho zapisovatel dojdou ke stejnému závěru) prakticky jistotu, že si s míčem pohrálo zvířátko, pak jde jen o to, abychom určili zda postupovat podle Pravidla Míč v pohybu vychýlen nebo zastaven vnějším vlivem, nebo jestli se jednalo o Pravidlo 18-1, Míč v klidu se pohne vnějším vlivem. Podle Pravidla 27-1 bychom postupovali v případě, že by míč mohl být ztracen mimo vodní překážku a existovaly by pochybnosti (například míč letěl vlevo směrem k vodě, pes běhal vpravo od fairwaye u odpaliště jedničky...), že s ním vnější vliv cokoliv prováděl.

K "nahlížení přes rameno"; v Decisions jste nic nepřehlédl. V Pravidlech je pak možná na první pohled jasně vysvětleno, že před zahráním puttu mohou hráč, partner nebo některý z jejich nosičů ukázat dráhu puttu, nesmí se však greenu dotknout a také k tomu nesmí dojít během hraní rány. Případ, který popisujete, by se vztahoval (podle detailních okolností) buď na zákaz umístění jakékoliv značky ukazující dráhu puttu (to v případě, že by si spoluhráče nebo soupeře za sebe postavil hráč), nebo na Etiketu, která říká že;
Ohled na ostatní hráče
Žádné rušení ani rozptylování
Hráči by měli za všech okolností brát ohledy na ostatní hráče na hřišti a neměli by je vyrušovat v jejich hře pohybem, mluvením nebo zbytečným hlukem.
Hráči by měli zajistit, aby žádné z elektronických zařízení, která vezmou s sebou na hřiště, nevyrušovalo ostatní hráče.
Hráč by neměl nasadit svůj míč na odpališti, dokud na něm není ve hře řada.
Hráči by neměli stát blízko míče nebo ve směru přímo za míčem nebo za jamkou, když se některý z hráčů chystá odehrát.


Komentář posledního odstavce si dovolím pronést i ve vztahu k mému doposud jen velmi skromnému působení v roli spolukomentátora Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Pokud běží přímý přenos, může se stát, že pod tlakem okolností a situace zapomenete i jméno své manželky... ;o) Nicméně pravda je taková, že se sem tam někdo z komentujících nepustí úplně nejlepší cestou.

Milane díky moc za Váš dotaz i za pochvalu!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019