Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Re Spolecne hole

A A A

Dobry den,

len si dovolim upozornit, ze Vasa odpoved, nie je celkom odpovedou na otazku kolegu, ten vsak dal clanku zly titulok. Kolega sa de facto nepyta na "sdileni holi", ale na "sdileni bagu". V jednom bagu by podla jeho otazky boli palice oboch protihracov - jeden by hral "liche" druhy "sude", vopred by to oznamili a snad by mali aj dva puttre (to je asi podmienka!!!, ak jeden nechce puttovat wedgkou).

Ked to mam preformulovat, ideme dvaja na SF turnaj, mame jeden bag a v nom 7 cervenych a 7 modrych palic (ale teoreticky aj viac, aj 14+14), kazdy vsak hrame iba jednu farbu, ktoru oznamime.

Je to neprakticke, zdrzovalo by to (mozno to zakazat vopred kvoli tomu?), ale pravidla hovoria iba o pocte palic, nehovoria nic o tom, ze maju byt v roznych bagoch.

Dakujeme,
Peto

Odpověď na dotazDobrý den
Dobře Peťo, jako dnes již v Poradně známému šťouralovi odpovím opět jak v rovině Pravidel, tak i nepsaných věcí, souvisejících s přístupem ke golfu jako celku.

Ano, Pravidla nemluví o bagu. Když ponesu v ruce 28 holí dvou hráčů, jsem jejich caddy a oni nesdílejí hole, protože každý z nich má své vlastní. O tom, že by to bylo nepraktické, ani nemluvím. Představa, jak si hráč vybere osmičku, jeho spoluhráč s bagem odejde padesát metrů dopředu vpravo ke svému míči a v té chvíli majitel svých holí v jeho bagu od svého míče vybíhá, protože chtěl šestku... A když se jednou přehmátne, kdo to bude řešit? Pojďme dělat věci trochu víc standardně a nesnažme se pořád vymýšlet něco českého, co by ukázalo na slaboduchost pánů v StAndrews během minulé přípravy nové edice Pravidel. Prima, rozdělme si set, já sudá - ty lichá, a nesme si každý tu svoji otep sami, nebo mějme každý svého kedíka. Že máme dohromady jenom jeden bag? Tak si prostě jeden hráč ponese ty svoje liché hole v náručí. Sedm jich unese, nikoho to nezdržuje a všechno je průzračné jak křišťálová studánka.

No a nakonec bych dal důraz v první řadě na to, že by to ne neprakticky, ale nepřijatelně zdržovalo hru.

Tah hezkou hru bez zdržování!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj