Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Obsluha praporkové tyče

A A A

dobrý den,
prosím o posouzení trochu kuriozní situace - dáma chipuje na green a stává se tolik žádoucí zázrak - míč evidentně míří do jamky. Druhá dáma, aniž byla vyzvána, se obětavě vrhá k tyči, aby ji odstranila z jamky (sic není nutné), tyč, jak se občas stává, se zasekává a nejde vytáhnout, aby se to podařilo přesně v okamžiku, kdy míč padá do jamky a vytahováním tyče je míč vyhozen z jamky ven (říkám, že je to kuriozní situace) - kdo a jak bude potrestán?

děkuji mnohokrát za odpověď
Olga

Odpověď na dotazDobrý den Olgo
Ona ta situace kuriozně vypadá, ale zase tak úplně kuriózní není. Jednak tohle tvrzení podporuje praxe, jednak i v Pravidle 17-2 je to evidentně zřejmé. Co Pravidlo 17-2 říká?
17-2. Neoprávněné obsluhování
Jestliže ve hře na jamky soupeř nebo jeho nosič nebo ve hře na rány spoluhráč nebo jeho nosič obsluhuje, odstraňuje nebo vztyčuje drží praporkovou tyč, když hráč provádí úder nebo když je hráčův míč v pohybu, přičemž se tak děje bez hráčova pověření nebo hráčova předchozího vědomí, a může tím ovlivnit pohyb hráčova míče, obdrží soupeř nebo spoluhráč příslušný trest.
*TREST ZA PORUŠENÍ PRAVIDLA 17-1 nebo 17-2:
Hra na jamky - ztráta jamky; Hra na rány - dvě trestné rány.

*Ve hře na rány není hráč potrestán, jestliže dojde k porušení Pravidla 17-2 a hráčův míč následně zasáhne praporkovou tyč, osobu, která ji drží nebo obsluhuje, nebo cokoli, co tato osoba nese. Míč se hraje, jak leží, kromě případu, kdy rána byla zahrána na jamkovišti. V takovém případě se rána ruší, míč se musí vrátit na původní místo a rána se musí opakovat.

Takže - Vy bez trestu, ale bohužel jak míč leží, protože nebylo hráno z jamkoviště, spoluhráčka za dvě podle Pravidla 17-2 za neoprávněné obsluhování praporkové tyče.

Díky za dotaz Olgo!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019