Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Turnaj o peníze - REAKCE ČLENA A PŘEDSEDY KOMISE PRO AMATÉRSKÝ STATUS

A A A

Předseda Komise pro amatérský status Jan Jenčovský poslal své vyjádření k dotazu Daniela ohledně formy turnaje Ruleta Golf Open, kterému předcházela reakce kolegy, mezinárodního rozhodčího ČGF s certifikátem R&A StAndrews a člena KAS, Jiřího Kubelíka, se kterou se jako rozhodčí plně ztotožňuji.

Odpověď na dotazJiří Kubelík, člen Komise pro amatérský status, mezinárodní rozhodčí ČGF:

Ahoj Michale
Podle mého názoru je to jasně a stručně napsané v pravidlech.
Přeji hezký večer.
Ahoj Jirka


3-1 - Playing for Prize Money
An amateur golfer must not play golf for prize money or its equivalent in a match, competition or exhibition.
Note: An amateur golfer may participate in an event where prize money or its equivalent is offered, provided that prior to participation he waives his right to accept prize money in that event. (Conduct contrary to the purpose and spirit of the Rules – see Rule 7-2)
(Policy on gambling – see Appendix)

3-1. Hra o peněžní výhry
Amatérský golfista nesmí hrát golf, ať už zápas, turnaj nebo exhibici, o peněžní výhry nebo jejich ekvivalent.
Poznámka: Amatérský golfista se může zúčastnit soutěže, ve které se hraje o peněžní výhry nebo jejich ekvivalent, pokud se před svou účastí vzdá všech práv na získání těchto výher v dané soutěži.
(Chování v rozporu se záměrem a duchem Pravidel – viz Pravidlo 7-2)


Jan Jenčovský, viceprezident ČGF, předseda Komise pro amatérský status (částečná citace, logicky byly vynechány informace osobního charakteru):
KAS se touto věcí bude určitě zabývat na svém dalším setkání, které proběhne až po konferenci. Zítra budu kontaktovat zástupce klubu a zjistím jejich stanovisko a pohnutky, které následně předložím KAS k projednání. Prosím o akceptaci časové prodlevy, která vychází z potřeby soustředit se na aktuální každoroční prioritu, Konferenci ČGF.

Předpokládám, že se aspoň v této podobě jak Daniel, tak i ostatní organizátoři podobných soutěží dozvídají, že by amatérské statusy hráčů startujících v takových podnicích byly ohroženy. Osobně se ztotožňuji s vysvětlením Jiřího Kubelíka (nejenom proto, že je to kolega rozhodčí) a myslím, že i ze slov předsedy KAS je jasně vidět nutnost řešit problém a tedy že z tohoto stanoviska nepřímo vyplývá, že není všechno v pořádku.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019