Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Re Sabbatini

A A A

Dobry den,

dakujem za odpoved. S 18tou jamkou a dokoncenim som problem nemal, islo mi vyslovene o tu 17tu jamku.

Tam ma naozaj pravidlo zaskocilo. Cize ak ziska vyhodu jeden hrac, tak je to DQ, ked ich je vsak viac, tak je to OK. Takze ked hrac A je blizsie k jamke na putting greene presne v linii puttu hraca B, ktory je dalej a oni sa dohodnu, ze hrac A zahra prvy aby ukazal green hracovi B (ktory ide na vitazstvo v turnaji...), tak obaja su DQ. Jasne.

Ale co ked tam je aj hrac C, priblizne v rovnakej linii puttu a chlapci sa dohodnu, ze A zahra putt a tym pomoze obom hracom B aj C? To je beztrestne, kedze ziskal vyhodu viac ako 1 hrac???

Rozhodnutie k pravidlu 10-2c dokonca zakazuje pri takejto dohode pouzit vseobecnejsie pravidlo 1-3, kedze tuto situaciu riesi dostatocne pravidlo 10-2c.

Zase zle?
Dakujem,
Peto

Odpověď na dotazDobrý večer Peťo

Velmi dobře. Trefil jste se do Rozhodnutí 10-2c/2, které se na daný případ dá také vztáhnout. Pro ostatní v krátkosti; otázka zní, jestli jsou subjektem k DQ hráči, kteří si vymění pořadí, aby ušetřili čas a s tím provázaná otázka, zda by mohli být DQ podle Pravidla 1-3. Odpověď říká, že nikoliv, protože Pravidlo 10-2c povoluje a zároveň řídí hru mimo pořadí ve hře na rány. Pravidlo 1-3 se tak neuplatňuje.

Odstavec s hráčem "C" už tak prima není. Jedná se jenom o nepochopení. Nejde v žádném případě o to, zda byl zvýhodněn jeden hráč nebo víc hráčů. Proces definovaný "zahraju já, pak Pepa a ty už budeš vědět" je naopak přesně popsaná dohoda podle 10-2c a tedy DQ zavedená u těchto tří hráčů. Je potřeba vidět rozdíl v možnosti jednoho z hráčů zahrát do jamky těžký putt poté, co oba spoluhráči před ním ukážou kudy vede cesta a v možnosti flightu dokončit kolo, když aspoň jeden z nich stihne odpálit drive na poslední jamce kola před tím, než je hra přerušena pro tmu.

Nemáte zač, já děkuji za dotaz.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019