Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

V bunkeru neni pisek

A A A

Zdravim,
Chtel jsem se zeptat na zpusob reseni nebo pravidlo, kdyz v bunkeru neni pisek, resp je vyfoukany a pisek je na fairway, v mistnich pravidlech se na to nemyslelo, ale hadat se jestli mam free drop nebo ne...
Dale postup, jestli pisek je na fairway, je to povazovano za bunker? Podobne se na to nemyslelo v mistnich pravidlech...

Odpověď na dotazTaky zdravím

Opět zabrousíme do definic. Rozhodující je pro začátek definice bunkeru:
Bankr (Bunker)
Bankr je písková překážka, vytvořená úpravou terénu; obvykle je to prohlubeň, v níž byla tráva a půda nahrazena pískem.
Travnaté plochy, které bankr ohraničují nebo v něm leží, počítaje v to i části vybudované z drnů (ať už travnaté či holé), nejsou jeho součástí. Stěna nebo hrana bankru, která není travnatá, je součástí bankru.
Hranice bankru se promítají svisle dolů, ale ne vzhůru. Míč je v bankru, jestliže v něm leží nebo se ho jakkoli dotýká.


Takže s největší pravděpodobností by šlo stále o bunker, pokud by v něm aspoň něco písku zůstalo. Protože množství a kvalita písku o definici bunkeru nerozhoduje. Jinak by se možná dalo (díra absolutně bez písku) mluvit o půdě v opravě (jáma vyhloubená správou hřiště) a beztrestné úlevě. Nepochybně však jde o totální selhání Soutěžního výboru a rozhodčího turnaje, pokud se takto "upravený" bunker dostal do hry na úpravu handicapu.

Druhý odstavec se opět týká definic, v tomto případě definice Volných přírodních předmětů, ve které se můžeme dočíst že;
Volné přírodní předměty jsou přírodní předměty jako
• kameny, listy, snítky, větve a podobně,
• trus,
• červi, žížaly, hmyz a podobně, jejich zbytky a hromádky jimi způsobené,
pokud nejsou:
• upevněné nebo přirostlé,
• pevně zapuštěné v zemi, nebo
• ulpívající na míči.
Písek a volná zemina jsou volné přírodní předměty pouze na jamkovišti, ale nikde jinde.
Sníh a přírodní led kromě jinovatky jsou podle volby hráče buď náhodná voda, nebo volný přírodní předmět.
Rosa a jinovatka nejsou volné přírodní předměty.


Z definice bunkeru a z definice volného přírodního předmětu vyplývá, že písek na fairwayi není ani volný přírodní předmět (nesmíme ho odstranit) ale také není bunker (není to vyplněná prohlubeň), takže se ho smíme při založení dotknout.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019