Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Diskvalifikovat Sabbatiniho a cely flight?

A A A

Dobry den,

vcera na turnaji WGC na Floride sa stalo nasledovne. Rory Sabbatini sa dohodol na 17. jamke s ostanymi vo flighte, ze kto prvy zahra na green, tak tam pobezi zaputtuje, pojde na 18tu jamku a zahra tee shot. Tym padom cely flight moze dohrat aj 18tu jamku, napriek tomu, ze medzitym zaznel signal na ukoncenie hry.

Toto je podla mna v rozpore z pravidlom 10-2c, lebo chlapci sa jednoznacne dohodli, ze budu hrat mimo poradia s jednoznacnym umyslom ziskat vyhodu - dokoncit kolo, aby rano nemuseli vstavat kvoli jednej jamke. Cize vsetci diskvalifikovat.

Kde som to zle vyhodnotil? Alebo rozhodcovia na PGA maju ine pravidla?

Dakujem,
Peto http://www.sun-sentinel.com/sports/golf/fl-wgc-cadillac-doral-news-0311-20110310,0,4279267.story

Odpověď na dotazDobrý den Peťo

Rozhodčí na PGA mají stejná Pravidla. Občas platí nějaká výjimka Pravidly umožněná, ale těch je jenom pár (zabořený míč, zákaz tréninku na dohrané jamce...). Nicméně, zle jste to vyhodnotil.

Ve vámi uvedeném článku je napsáno následující: PGA Tour rules allow a group to finish a hole when play has been called for darkness — even if only one player has hit a shot.
Pro ty, kdo si s angličtinou neporadí: Pravidla PGA Tour opravňují skupinu dokončit jamku ve chvíli, kdy je hra přerušena pro tmu, a to i v případě, že pouze jeden hráč této skupiny odehrál (na dané jamce) jedinou ránu.

Pravidlo 10-2c popisuje situaci, kdy Soutěžní výbor zjistí, že hráči zahráli mimo pořadí, aby jeden z nich získal neoprávněnou výhodu a pak nařizuje DQ. Věřte, že v tomto konkrétním případě byli organizátoři nadšeni tím, že další skupina je ochotná a schopná dokončit kolo. I já bych byl. Jestliže je tedy v článku uvedeno ještě navíc že se Rory dotázal na odpališti deváté jamky oficiála, zda může oddrajvovat, pak bylo vše naprosto v pořádku tuplem. Stát se to mně nebo některému z mých kolegů například na Čeladné, pak bychom přesně v této situaci udělali naprosto stejné rozhodnutí.

Díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019