Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Normování hřišť

A A A

Dobrý den,
každé hřiště má určenu nějakou normu podle které se pak vypočítává osobní par jamky a HPC turnajů. Není mi však jasné jak CR a SR vzniknou a zda když je hřiště jednou znormované, můžou se tyto čísla měnit.

Tento dotaz mě napadl při pohledu na výsledky turnajů, které se odehrály na hřišti ve Velkých Karlovicích. V podstatě všechny turnaje, které se tam odehrály skončily tak, že celé pole hráčů by zhoršovalo HCP. Nakonec se tady výsledky turnaje nezapočetly do HCp jelikož existuje nějaké pravidlo že pokud 90% hráčů zhoršuje turnaj se nezapočte (pokud se pletu tak mě prosím opravte). Takto dopadlo již několik turnajů pořád stejný stav. Neměla by se komise pro normování hřišť takovými případy zabývat a třeba změnit normu? Jelikož účastníky turnajů v Karlovicích často potkávám i jinde a tam hrají úplně standardní výsledky na svůj HPC tak v hráčích problém asi nebude.
Děkuji Tomáš

Odpověď na dotazDobrý den Tomáši

Odpovím teď velmi laicky a věřím, že pokud sejdu z cesty, opraví mne předseda Normovací a hendikepové komise České golfové federace Dalibor Procházka, který je zároveň významným členem normovací komise European Golf Association.

CS i SR vznikají právě při normování hřiště a vycházejí z hodnot exaktně změřených při tomto procesu. Na vše existují tabulky, ze kterých vložením naměřených parametrů vyleze, jaký CR a SR hřiště má. Změnit se mohou jen tehdy, když se změní něco na hřišti. Velmi rychle a zjednodušeně - hlavní roli hraje délka, velmi významně do normy promlouvají kolíky autové a vodních překážek.

K dalšímu odstavci (90%) jen drobná oprava: pokud si Hcp udrží nebo zlepší méně než 10% hráčů, pak ti ostatní nezhoršují, ale hráčům, kteří si v tomto případě uhráli lepší Hcp je úprava zavedena.

A teď trocha politiky: Komise pro normování hřišť pod vedením Dalibora Procházky právě výsledky z nově otevřených hřišť po znormování pravidelně sleduje, aby se prokázaly odchylky od standardu a eventuelní možnost eliminovat nějakou chybu.
A k tomu si ještě dovolím dodatek osobného rázu: protože kolega Dalibor Procházka už několikrát při soutěžích normovacích týmů prokázal, že práv ten český je v Evropě minimálně jeden z nejlepších (ne li vůbec nejlepší), věřím, že jsou tyto procesy v ČR velice dobře ošetřeny a že "anomálie" v Karlovicích jsou zapříčíněny dost tvrdou normou hřiště vycházející ovšem samozřejmě ze skutečného stavu.

Díky za dotaz Tomáši.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019