Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Texas Scramble

A A A

Dobrý den, existují někde oficiální pravidla pro hru systémem Texas Scramble? Konkrétně mě zajímá, zda se míče dalších hráčů v týmu na místo prvního (vybraného) míče umísťují nebo spouštějí a zda se tato poloha vybraného míče musí pro míče ostatních hráčů nějak (a jak) označit. Třeba na greenu se budou jistě umísťovat a značit markovátkem, ale může být toto místo označeno markovátkem i při provádění úderu? Děkuji za odpověď. Michal K.

Odpověď na dotazDobrý večer Michale.

Texas Scramble je velice společenský formát, kdy jde hlavně o zábavu a třeba i možnost hrát ve společnosti profesionála a nechat si čtyři hodiny na hřišti beztrestně a za cenu startovného radit. Nehraje se totiž na úpravu handicapu.

Proto také nemá Texas Scramble žádná psaná či doporučovaná pravidla. Můžu Vám tedy například říct, že na Pilsner Urquell Czech PGA Tour společně s Jiřím Kubelíkem už celá léta vypisujeme Texas Scramble při soutěžích takto:
- hráči mohou volit libovolné pořadí nejenom na odpališti, ale i při jakékoliv jiné ráně, týmy tedy mohou taktizovat;
- míče všech hráčů se umisťují a to i při hře z překážek (tedy pokud k ní vůbec dojde, ale i to se může stát);
- míče by měly být umísťovány v blízkosti pozice zvoleného míče (ale na centimetry si tady nikdo nehraje - všechny to musí hlavně bavit);
- takže na greenu se umístí markovátko bokem a proti němu se pak umisťují míče;

Tyto soutěže patří mezi vyhledávané a nejzábavnější. takže si svůj příští Texas pořádně užijte!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019