Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Amatérský status, Peto

A A A

Dobrý den,

v souvislosti s posledním dotazem od Peti mě napadla jen jedna krátká připomínka.

Na váš popud jsem si přečetl pravidla o amatérském statusu v angličtině a je tam i sekce o tom, že reputace ani schopnosti amatérského hráče nesmí být použity k propagaci čehokoli...

To se na mě nezlobte, ale portrét Kláry Spilkové visí na Zbraslavském club housu ve formátu cca 3x5 metrů už minimálně rok předtím, než přešla k profesionálům a na internetu vycházeli i články s názvem "Klára Spilková oficiální tváří Zbraslavi" atd...

Kláru mám moc rád, jsem její veliký fanoušek a doufám, že se jí bude dařit až se na ni přijdu v září na LET podívat, ale prostě si nedokážu vysvětlit jak by se toto mohlo skloubit s pravidly.

Daniel

Odpověď na dotazDobrý den Danieli

Já se opravdu nezlobím a věřím, že si moje další slova vezmete k srdci nejenom Vy. Něco přečíst ještě neznamená, že jsem přečetl všechno a také to nemusí znamenat, že všemu, co jsem přečetl, rozumím.

Moc mě to mrzí, ale skutečně zapomínáte při diskuzích na toto a podobná témata nejdříve s chladnou hlavou studovat text a pak diskutovat. Prosím, na důkaz mého tvrzení nepůjdu ani na stránky R&A, ale vezmu si k ruce český text Pravidel golfu, platné edice pro roky 2008 - 2011:
6-2. Propůjčení jména nebo podoby
Amatérský golfista nesmí použít svou golfovou dovednost nebo věhlas k získání platby, jiné kompenzace, osobního prospěchu nebo jakéhokoli finančního zisku, ať už přímo nebo nepřímo, za to, že svolí k použití svého jména nebo podoby k propagaci nebo prodeji čehokoli.
Poznámka: Amatérský golfista mající golfovou dovednost nebo věhlas může svolit k použití svého jména nebo podoby:
(a) k propagaci své národní, státní, oblastní či krajské asociace; nebo
(b) se svolením své národní asociace k propagaci (i) golfové soutěže nebo jiné akce, o které se předpokládá, že je v zájmu rozvoje golfu nebo k němu přispěje, nebo
(ii) uznávané charitě (nebo podobně dobré věci).
Za nic z toho ovšem nesmí amatérský golfista obdržet jakoukoli platbu, jinou kompenzaci nebo získat finanční zisk.
Poznámka: Za předpokladu, že nedojde k žádné formě reklamy, může amatérský golfista přijmout vybavení nebo výstroj od kohokoli, kdo s daným artiklem obchoduje.


Danieli můžete si být stoprocentně jistý, že Klára za propagaci nedostala ani halíř a ani žádnou jinou formu odměny. Tento odstavec Pravidel totiž pořád je o amatérském statusu, nikoliv o policejním státu. Když někdo přijde a řekne "pojď, prdeneme tě na bigboard 25 na 50 metrů a dáme ti za to mega, oni k nám pak budou lidi chodit hrát", tak zcela jednoznačně půjde o velký problém s amatérským statusem.
No a když jsme u tohoto tématu zpět, tak ještě jeden odstavec z pravidel AS:
1-3. Záměr a duch Pravidel
Záměrem a duchem Pravidel je zachovat rozdíl mezi amatérským a profesionálním golfem a udržet hru amatérů co možná prostou zneužití, jež by mohlo pramenit z nekontrolovaného sponzorování a finančního podněcování. Je považováno za nezbytné, aby amatérský golf, který vzhledem k Pravidlům hry a určování hendikepů podléhá převážně samoregulaci, byl chráněn tak, aby se z něj mohli těšit všichni amatérští golfisté.


Myslím, že je to teď pro Vás ale třeba i pro Peťa mnohem srozumitelnější a že si dokážete představit, jak to celé bylo skloubeno s pravidly.
Díky za dotaz, který byl formulován spíš jako polemika, a loučím se dnes jednak jako rozhodčí a jednak jako Klářin kamarád a fanda zároveň.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019