Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pořadí při shodném výsledku

A A A

Dobrý den,

můj dnešní dotaz není zaměřen ani tak moc na pravidla jako na vyhlašování výsledků amatérských turnajů...

Nevím jestli je toto v pravidlech, každopádně na všech turnajích, které jsem kdy hrál, platilo, že pořadí se stanovuje podle počtu získaných stablefordových bodů (popř. ran, pokud se hraje na rány) a v případě shodného výsledku rozhoduje výsledek na druhé devítce, popř. posledních 6ti jamkách, popř. posledních 3 jamkách, popř. výsledek na poslední jamce.

Toto pravidlo mi přijde celkem logické, koneckonců platí prý již od dob St. Andrews...

Nicméně mi přijde spravedlivé pouze pokud všichni hráči hrají postupným startem z jamky č. 1.

V loňském roce se mi stalo, že jsem hrál turnaj o docela atraktivní ceny na prvních třech místech. Výsledková tabulka byla taková, že byl jeden hráč na samostatném prvním místě a pak jsme byli tři na "děleném" druhém místě, ale já jsem byl vyhodnocen jako 4.
Ti dva hráči, kteří zahráli stejně SF bodů jako já si odnášeli cen, že je ani najednou nepobrali a já nedostal nic. Přirozeně mi to bylo líto, tak jsem se pídil po tom proč jsou tito hráči přede mnou.

Hlavní rozhodčí turnaje a manažer klubu mi řekl, že pořadí je podle cgf a že s tím nic nenadělá. Když jsem stále chtěl vysvětlit, jak to hodnotí systém cgf popsal mi systém výše uvedený.

Pak jsem se ale zamyslel a po krátkém ověření na recepci jsem si zjistil, že oba hráči startovali z 10. jamky a ona rozhodující druhá devítka, byla v jejich podání první devítkou.
A u amatérů platí že druhá devítka je vždy horší než první.

Platilo to i u těchto hráčů, kdyby se hodnotila jejich druhá devítka - tedy jamky 1-9 proti mé druhé devítce - tedy jamky 10-18, tak bych je porazil oba dva. I toto jsem sdělil manažerovi, ale ten mi jen řekl, že takto to chodí už mnoho let a že turnaj už je vyhlášen a nic měnit nehodlá...

Takže místo toho abych měl radost z dobrého výsledku a sníženého hcp, jsem byl smutný a trochu naštvaný...

A musím jednoznačně konstatovat, že pokud se podle tohoto systému vyhodnocují turnaje "už mnoho let", tak se to celou dobu, dělá v celé ČR úplně blbě, nemyslíte?

S pozdravem,
Daniel

Odpověď na dotazDanieli nyní netradičně:

Na Váš dotaz odpovím detailně po konzultaci problematiky s předsedou Handicapové a normovací komise ČGF a členem Handicapové a normovací komise European Golf Association Daliborem Procházkou, ke které se snad dostaneme v nejbližších chvilkách.

Ono totiž po pravdě řečeno ten normálnější systém posuzování rovnosti bodů při Stablefordu se odehrával dlouhá léta jinak. Vždy na tom byl (při shodě) lépe hráč s nižším (byť o desetinu) handicapem, protože pro něj je vždy těžší uhrát stejný výsledek než pro hráče s handicapem vyšším.

Každopádně bez potřeby opětného zadávání dotazu sem do Poradny ihned po konzultaci přispěchám s vysvětlením z pohledu handicapového řádu a také z pohledu funkcionalit technického serveru ČGF. Díky za Vaši trpělivost!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019