Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Este k amaterskemu statusu

A A A

Dobry den,

nepripada Vam smiesne, ze za vyhru televizora za 1000 EUR, moze mat hrac problem s amaterskym statusom (ide o jasne porusenie pravidiel) pricom na druhej stranu spickovi amaterski golfisti dostavaju jednoznacne vdaka svojmu golfovemu umeniu zdarma drahe skolne na Univerzitach, preplacanie nakladov, zdarma treningovy program a este aj Univerzity si zvysuju popularitu a renome na zaklade vysledkov golfoveho umenia svojich studentov, cize de facto im tito "amateri" robia reklamu? Cize sa tam de facto porusuju obe najzakladnejsie amaterske principy - nemat majetkovy prospech a nerobit reklamu.

Chapem, ze to je urcite vsetko riadne schvalene a nejako v sulade s pravidlami (nechapem celkom ako). Len mi cela ta vec s delenim na hracov amaterov a hracov profesionalov pride davno prekonana a je to na dlhu diskusiu. Avsak jednym z vrcholov je tento fakt, ze vyhrat televizor pre bezneho bogey golfera na lokalnej 9tke je problem, ale benefity (skolne, ubytovanie, treningy, turnaje...) za 100.000 EUR rocne na spickovej Univerzite pre "amatera" s HCP +5, zdarma hrajucim Pebbles Beach uz problem nie je.

To je pretvarka ako za socializmu, ked nasi akoze amaterski hokejisti (Ruzicka, Lala, Pasek...) hrali proti zlym profesionalom z Kanady. Aj ti nasi vsak nerobili nic ine ako hrali hokej a brali za to peniaze...

V baskete taketo delenie na amaterov a profesionalov nie je a krasne funguje aj NBA, aj univerzitna liga. Su iba lepsi a horsi hraci a potom treneri, ktorym su ludia/teamy ochotni platit.
Detto tenis. Su treneri, turnajovi hraci, hobby hraci a aj nieco medzi. A tiez tam bola tradicia.

S pozdravom,
Peto

Odpověď na dotazPeťo,

abychom nechali zájemcům nahlédnout do tajuplné kuchyně amatérského statusu, doporučuji všem přečíst si Etiketu (především kapitolu Duch hry), Pravidla amatérského statusu a na stránce
http://www.randa.org/en/Rules-and-Amateur-Status/Amateur-Status.aspx
pak doporučuji všem, kdo o toto téma mají zájem a zvládnou angličtinu, aby si prošli Rozhodnutí o pravidlech am. statusu.

A znovu připomínám, že tato Pravidla jsou v platnosti. Takže až se na amatérském statusu něco změní, budeme to, stejně jako nyní, rádi akceptovat.

I já Vás zdravím.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019