Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Právo jednotlivce na hřišti

A A A

Dobrý den,
Rád bych reagoval na článek: http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=233

Bohužel relativně často se stávám svědkem zhruba této situace na hřišti:
Před námi je cca. 7 fligtů, o kterých víme, např. ve složení: 4,3,3,2,3,4,3 a za nimi naše skupina ve čtyřech. Za námi se objeví samotný jednotlivec a chce jít rychleji. Klidně ho pustím, ale co si budeme povídat vždy je to zdržení pro flight, který pouští někoho před sebe.
To co vidím jako problém je: i přesto, že mu situaci popíšeme, nebo je zrovna takové místo na hřišti, že je přehledná a viditelná, nepřipojí se k skupině tří nebo dvou hráčů, ale vynucuje si zrychlený průchod hřištěm. To má za následek zpomalení na celém hřišti a zároveň i nervozitu všech zúčastněných.
Já osobně sice chápu, že onen samotný golfista chce jít rychleji, ale nemám dobrý pocit z celkového řešení.

Jaký je Váš pohled?
Děkuji.
Vláďa

Odpověď na dotazDobrý večer Vláďo.

Můj pohled je a musí být v první řadě veden z úhlu, který vymezují Pravidla. A v těch je dáno, že;
Přednost na hřišti
Přednost na hřišti je určena rychlostí hry skupiny, pokud není Soutěžním výborem určeno jinak. Libovolná skupina hrající celé kolo má právo předejít jakoukoli skupinu hrající neúplné kolo. Pojem ”skupina” zahrnuje i jednoho samotného hráče.

Věřte mi, že rozumím všemu, co na tohle téma padlo. Ano, máte naprostou pravdu, že by bylo velmi skvělé, kdyby si jednotlivec uvědomil, že by ostatním pomohl doplněním neúplného fightu. Na druhou stranu se může stát, že čekáte na prvním odpališti na někoho (ať už ho znáte nebo byste se měli potkat poprvé), kdo nedorazí. Proč byste pak měl naopak Vy trpět tím, že budete čekat na čtyřikrát dvě minuty na odehrání každé rány? A to nezapočítávám minuty strávené komentáři a vyprávěním vtipů...

Momentálně na takovou situaci pamatují Pravidla a tak by bylo fajn, kdybychom se tomuto odstavci z Etikety prostě bez špekulací podřídili. Na druhou stranu by se osamělý jedinec mohl vcítit (byť je v právu) aspoň trochu do kůže těch druhých a měl by se pokusit nevymáhat svůj nárok bez citu za každou cenu teď hned a tady.

Díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019