Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Amatérský status - Cash :-)

A A A

Dobrý den,
ještě mám jeden dotaz k tomu amatérskému turnaji, abych si to trošku ujasnil, dám příklad. Sejde se nás na turnaji 10 a řekneme si, že každý dá do "banku" 300 kč a vítěz turnaje si odnese celou částku tzn. 3000 kč. Co mi tedy hrozí, když tu částku poté co vyhraji přijmu?

Ješte jedna doplňující. A když se např. hráči dohodnou někde mimo areál, tam dají peníze do banku a pak si peníze např.: podle umístění rozdělí, hrozí nějaký postih?

Díky za odpověd, Ondra.

Odpověď na dotazDobrý večer Ondro

Pokusím se co nejstručněji vyjádřit v odpovědi na Vaši otázku jak to celé je. Komise pro amatérský status jedná na základě žádosti o přešetření incidentu nebo může pomáhat těm, kdo se dopředu zeptají, zda by nějakým způsobem pravidla amatérského statusu porušili. Teoreticky je možné, že v určitém případě by mohla KAS dojít k závěru, že tato pravidla byla porušena, na druhou stranu ve Vámi popisovaném případě v prvním odstavci by mohlo vše projít v rámci Rozhodnutí o AS beztrestně. Odpověď na druhou část dotazu si vyhledáte v tomto odstavci také.

Obecně bych chtěl jenom říct, že zdravé sázení mezi hráči je prima. Organizace turnajů o "prize money" je nepřípustná. Ale stále platí, prosím berte to jako moje osobní vyjádření, nikoliv oficiální stanovisko KAS, že se teoreticky mohou zdánlivě podobné případy natolik lišit, že KAS dojde i k různému závěru.

Snad jsem v rámci možností pomohl s touto problematikou.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019