Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ad amatérský status - podpis

A A A

Omlouvám se za nepodepsání mého původního příspěvku, nějak jsem zvyklý, že se mi do korespondence přidává podpis automaticky.
Takže tak činím dodatečně.

Jen bych se krátce vrátil k Vaší odpovědi ohledně toho, že si nějaký všeználek chce svými radami přivydělat. Asi by bylo smysluplné najít jiný nástroj regulace než "status amatéra". Nedělám si iluze, že takový vykuk si neporadí i s obejitím statusu.
A na závěr dotaz k Vám jako osobě s mezinárodními zkušenostmi: je tento problém rádobycvičitelů i v jiných zemích nebo je to zase čistě naše české specifikum?

Miroslav Krejčí

Odpověď na dotazDobré odpoledne Miroslave

Je vždycky prima, když člověk ví, s kým si povídá. K tomu, co přechází Vašemu otazníku, se vyjádřím následovně. Když jsem se pohyboval mezi zahraničními kolegy, nikdy mě ani nenapadlo se nějak šířit s tím, že u nás existují cvičitelé (mimochodem v zahraničí jsou tito lidé nazýváni trenéry golfu, členové PGA jsou pak profesionálové), kterým amatérský status nic neříká. Takže jsme se na podobné téma nikdy nedostali. Můžu jenom potvrdit, byť je to relativně vzdálená odpověď na Vaši otázku, že se s podvodníky setkáte všude. A jak jsou v zahraničí nastaveny systémy pro trenéry golfu - nečleny PGA, bohužel nevím. Všechno vychází z úcty ke hře, k podstatě golfu. Z pokory, která tady tak často chybí a ze vztahu k normě, ať už je psaná nebo nepsaná. Teď se dopředu hluboce omlouvám všem poctivým a pracovitým Čechům - ale co byste chtěl od národa, jehož čelní představitelé hlásají tažení proti korupci a přitom se málem každý druhý den dočtete o miliardových a milionových tunelech při obsazování veřejných zakázek, o falešných nebo okopírovaných diplomových pracích, o šmírování, odposlouchávání a jiných svinstvech?

My se snažíme (mám na mysli například kolegy rozhodčí) kultivovat aspoň to golfové prostředí. A aspoň při turnajích. Věřím, že Komise pro amatérský status pracuje, ať už pod vedením bývalého předsedy Jana Hermana nebo současného Jana Jenčovského, na stejných principech. A je to koneckonců vidět. Divím se jenom, že okolo sebe pořád slyším, jak někdo bere peníze. A když pak přijde tvrdé na tvrdé tak se ten samý člověk sníží během vteřiny a najednou "to" nikdy neviděl, "o tom" jenom slyšel a vlastně "o tom" s nikým ani nikdy nemluvil a nebude "to" už dál řešit. A že je "to" práce někoho jiného, třeba Komise pro amatérský status. No jo, jenže jiný styl práce, než ten, který si KAS zvolila, nepřichází snad do úvahy. Jinak řečeno KAS řeší nahlášené případy nebo případy, jichž je člen KAS přímým svědkem. Rozumím tomu. Ani já bych tady nechtěl Jenčovského nebo Vopičku s falešným knírkem pod nosem a v převleku při inkognito návštěvě klubů nebo celou komisi v autě, které s kvílícími pneumatikami brzdí před drivingem, členové KAS vyskakují a křičí "KAS!!! Ani hnout!!! Všichni čelem k zemi a roztáhnout ruce a nohy!!!" Strašná představa...

No a na závěr jedna taková normální epizoda. Mám kamaráda. Jmenuje se Ivan Široký. Je to cvičitel, tedy (přesně tak mu v klubu i říkají) trenér golfu. Před lety sám přišel s tím, že chce trénovat v Janově za peníze, protože sehnat profesionála do venkovského klubu s rodinnou atmosférou je prostě nemožnější než kousky Toma Cruise v Mission Impossible. A tak se vzdal možnosti hrát v turnajích, ve kterých není kategorie open a není otevřená i pro ty kolegy a kolegyně, kteří mají u svého jména v kolonce napsáno Neam. Ale jinak dýchá pravidelně, hraje krásný golf, užívá si rundy s kamarády a v klubu ho lidé mají rádi. Jen byl prostě férový, nečekal, jestli se na "to" přijde a taky nepřevzal Jaguára za první místo v turnaji a nenapsal ho hned na ženu s tím, že on ho nemá. A teď s klidným svědomím učí slečny a chlapce, paní a pány a oni mu za to platí, kolik si zaslouží.

Miroslave omlouvám se Vám i čtenářům za poněkud rozsáhlý příspěvek, ale jinak bych to vysvětlit nedokázal. Hezký víkend!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019