Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ad amatérský status

A A A

Dobrý den,
vracím se k Vaší odpovědi ohledně amatérského statusu.

Nejedná se o dotaz, ale spíše konstatování že současný "status amatéra" je dle mého názoru dobou zkostnatělý a neodrážející aktuální dění ve sportu a zábavě obecně. Vždyt´ golf je sport gentelmanů a gentlewomanek (dámy prominou) a právě gentlemani se už od dávných let sází při sebemenší příležitosti. Navíc golf díky hendikepovému systému umožňuje spravedlivě soutěžit mezi sebou různě výkonným jedincům. Myslím si, že právě díky takto pojatého amatérizmu (jeho statusu) golf přichází o mnoho talentovaných hráčů, kteří si nakonec zvolí sportovní disciplínu, kde budou mít mnohem jednodušší přístup k prostředkům pro svůj rozvoj. Dle mého by se golfisté měli přestat dělit na amatéry a profesionály. Který jiný sport to takto ještě dělí? I olympijské hnutí už na "amatérský status" rezignovalo.

Co vy na to, nemáte zprávy, že by se zainteresovaní činnovníci v kolébce pravidel zaobírali mýšlenou na uvolnění statusu amatéra?

Odpověď na dotazDobrý den

Jen si na úvod neodpustím rýpnutí; jste autorem tohoto příspěvku Vy, Danieli? Nebo nám tady káže o morálce gentlemanů někdo jiný, kdo se neumí podepsat...

Jednoduchá odpověď na jednoduchou otázku. Zkostnatělý nezkostnatělý je amatérský status v platnosti. S tím nic nikdo nenadělá do té doby, než se situace změní. Změnit ji můžou jen ti, kdo Pravidla tvoří. Až dojde ke shodě mezi zodpovědnými na straně R&A, USGA, EGA a dalších institucí, pak se dožijeme změn. Jestli přijdou už s Olympiádou v Riu nebo až po ní, nebo se toho nedožijeme vůbec, toť otázka do pranice. Jinak "zprávy mám". Věřte, že se touhle otázkou dost intenzivně zabývají výše jmenovaní lidé už několik desetiletí a diskutují všechna pro a proti i několikrát ročně.
No a abych neuhýbal názorovému střetu v osobní rovině. Někdy si říkám, jak by bylo fajn, kdyby amatérský status z golfu zmizel, jindy si zase říkám, že je sakra dobře, že tady jsou profesionálové a amatéři. Ten první pohled se týká momentů, kdy nadějný a skvělý amatér s nedobrým finančním zázemím má možnost vydělat si na svoji kariéru golfovou hrou a posunout se tak výš, ten druhý případ souvisí jednoznačně se snahou některých amatérských "všeználků" vydělat si peníze pseudoučením. Když totiž člověk přijde do golfu a má za sebou poplatky za vstup, greenfee a podobně, není divu že se takový ještě stále dezorientovaný jedinec nechá zlákat nabídkou o dvě stovky nižší bez posuzování kvality informace, kterou si kupuje.

Konec vysílání.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019