Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Amatérský status

A A A

Dobrý den,
rád bych se s vámi poradil, jestli neplánujeme něco co by nebylo v souladu s pravidly amatérského statusu.

Konkrétně jde o to, že máme v našem klubu takovou skupinku kamarádů, se kterou jsme se společně shodli na tom, že klub (skrze cgf) nepořádá dostatečně zajímavé turnaje - všechny jsou jednokolové (bez nějakého dlouhodobého žebříčku).
A tak jsme si vymysleli naše vlastní neoficiální turnaje, které vlastně organizujeme tak že se předem domluvíme, kdy a na jakém hřišti bychom hráli a zarezervujeme si u klubu teetime pro dostatečný počet flightů. Udělali jsme si dlouhodobý žebříček podle pořadí jednotlivých turnajů a tak.
Letos bychom chtěli udělat hru atraktivnější tím, že by na začátku sezóny každý vložil sázku do dlouhodobého banku, kterou by si pak rozdělilo 6 nejlepší po skončení sezóny. Také na jednotlivých turnajích by každý zaplatil drobnou sázku a tu by si rozdělilo 3-5 nejlepších.

Podle pravidla 3-1 nesmí hrát amatérský golfista golf o peněžní výhry.

Toto podle mě ale nemůže být porušení tohoto pravidla, protože hráči se na golfovém hřišti sázejí dnes a denně a nikdo z nich nikdy o amatérský status nepřišel.
Jenže v pravidlech jsem nic dalšího, co by popisovalo náš "turnaj" nenašel.
Povedlo se mi ale najít dokument na stránkách cgf.cz pojmenovaný Pravidla amatérského statusu: postup ohledně sázek. A zde se píše:

Je rozdíl mezi hrou o peněžní výhry (pravidlo 3-1), sázením, které je v rozporu se záměrem a duchem Pravidel (pravidlo 7-2), a formami sázení, které samy o sobě nejsou porušením Pravidel.

Přípustné formy sázení:
Nejsou výhrady proti běžným a náhodným sázkám mezi jednotlivými hráči nebo týmy. Není praktické přesně definovat běžné sázení, ale lze popsat jeho neměnné rysy:
• hráči se mezi sebou obvykle znají;
• sázení je nepovinné a je omezeno na hráče samé;
• veškeré vyhrané peníze hráčů pocházejí od hráčů samých; a
• suma všech sázek není obecně považována za přehnanou.
Běžné sázení je tudíž přijatelné za předpokladu, že hlavním účelem je zábavnější hra, nikoliv finanční zisk.

Domnívám se že náš "turnaj" spadá pod přípustné formy sázení, jelikož účast je plně dobrovolná a o sázce všichni předem vědí, veškeré peníze jsou vybrané od hráčů, jedná se o minimální sumu (100kč od každého hráče), všichni se mezi sebou známe (resp. z jedním z cílů turnaje je se lépe poznat) a opravdu jediný účel vedení dlouhodobého a krátkodobých banků je ten aby hra byla zábavnější.

Mohl byste mě prosím potvrdit, že mám pravdu?

Děkuji,
Daniel

Odpověď na dotazDobrý den Danieli

K Vaší otázce musím podotknout, že si odpovídáte v podstatě sám. Pokud budete uzavírat sázky, pak sázku vyhraje nejlepší tipující. Nemusí jím být právě vítěz turnaje. Mimochodem i když systém může připustit sázku na sebe sama, většinou se tak neděje. Pokud vyberete peníze a budete to formulovat jako sázku, pak neobhájíte jejich rozdělení mezi nejlepší hráče. Rozdělit byste je musel mezi ty, kdo nejlépe tipovali, ne mezi ty, kdo nejlépe hráli. A je jedno, jestli hráli jeden turnaj nebo celou sezonu.

Tak pro všechny; opatrně se sázením!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019