Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vodní překážka

A A A

Děkuji za vyćerpávající odpovědi. Měl bych,ale dalši dotaz.

V Mlade Boleslavi jsou všechny smrčky označeny modrou stužkou. V Místních pravidlech to znamená freedrop. Ale na jedné jamce (myslím 5. jamka) je vodní překážka, řádně označena. V ní je ale smrček s modrou stužkou. Jaký by byl postup? Není tam nahodou nějaká vyjímka?

Moc děkuji za odpověď.
Michal

Odpověď na dotazDobré poledne Michale

Ano je. Ale musí být ošetřena Místními pravidly, ať už na kartě nebo jako doplněk pro daný turnaj nebo alespoň v ústní podobě při startu. Konkrétně při CGAT i při ČSOB Open, které jsem vloni v MB řídil, jsme ji do Místních pravidel pro oba turnaje zavedli. Tato výjimka je uvedena v Dodatku I, sekci B, Vzorová místní pravidla (vzorová znamená, že jsou v platnosti tehdy, kdy jsou na hřišti pro provoz nebo turnaj zavedena jedním z výše zmíněných postupů). Konkrétní znění této výjimky se týká pouze chráněných stromků a text zní;
„Ochrana mladých stromků rozpoznatelných podle ___. Jestliže takový stromek překáží hráči v postoji nebo v prostoru zamýšleného švihu, musí se míč zvednout a beztrestně spustit v souladu s postupem předepsaným Pravidlem 24-2b (Nepohyblivá závada). Pokud je míč ve vodní překážce, musí hráč míč zvednout a spustit podle Pravidla 24-2b(i) s tím, že nejbližší místo úlevy musí být v dané vodní překážce a míč se musí spustit v dané vodní překážce, nebo může hráč postupovat podle Pravidla 26. Míč zvednutý podle tohoto Místního pravidla se smí očistit.

Znovu připomínám, že aby toto platilo v turnaji, musí být takový text buď v místních pravidlech na kartě, nebo jako extra dokument, nebo jej musí všem poskytnout v ústní podobě startér v turnaji.

Pokud budete hrát na nějakém hřišti kolo, které nehrajete na úpravu Hcp, pak je lidské bez ohledu na místní pravidla takový stromek nepoškodit. Jak s úctou k přírodě, tak i k majitelům hřiště, kteří tu sazeničku zainvestovali, ale právě tak i s úctou ke greenkeeperům, kteří se o ni starají.

Hezkou hru Michale!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019