Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Kde končí zodpovědnost hráče ?

A A A

V souvislosti se zjišťováním dodržení pravidel pomocí videotechniky se chci zeptat, kde tedy vlastně končí zodpovědnost hráče?

Příklad 1. Odehraji míč za horizont na jamku na kterou nevidím. Jeden z diváků u jamky mi pohne míčem (nebo ho dokonce hodí do jamky) a druhý si to natáčí na video. Video pak dají rozhodčímu až poté co jsem odevzdal skore kartu. Jak je ošetřená tato situace?

Příklad 2. Odehraji míč a někdo si mně při tom natáčel ze super zoomem HD kamerou. Vzhledem k tomu, že dokonalá oscilace, kdy se míč přesně vrátí na původní místo existuje jen teoreticky (úplně přesně se na původní místo nikdy nevrátí, to je v rozporu s fyzikou) bude skoro vždy možné dokázat, že jsem míčem pohnul už jen tím že jsem k němu přišel. Je nějaká hranice přesnosti co je a není pohyb, nebo to rozhodčí prostě odhadne?

Michal

Odpověď na dotazDobrý večer Michale

Nejprve rychle k situaci číslo jedna; takovou situaci by Soutěžní výbor rozhodnul rychle - hráč je v tom nevinně, protože nic takového neměl možnost pozorovat a nikdo ho na to neupozornil. Snad ani nemusím uvádět proč...

K super zoomu, super zpomaleným záběrům a super vychytaným situacím se vyjádřím (nikoliv poprvé) následujícím způsobem; dokud Pravidla umožňují a uznávají svědectví za pomocí televizního nebo fotografického záznamu, bude tento postup prostě možný.

A trocha osobního pohledu na věc očima mýma a kolegy Jiřího Kubelíka, se kterým už několik let pro českou PGA řídíme skvělé turnaje. Když půjde o důkaz, že se hráč neprovinil, budeme shánět kameru, která to viděla, jako diví. Když půjde o důkaz, že hráč vědomě porušil Pravidla, budeme ho trestat tak, aby o jeho přístupu ke golfu vědělo co nejvíc lidí. A věřím, že se do situace, ve které byl Padraig Harrington, nikdy nedostaneme, protože hráč v nejisté chvíli dokáže najít řešení. Nebude-li na blízku kamera, musí se domluvit se zapisovatelem. Bude-li nablízku kamera, požádá rozhodčího o posouzení třeba i za pomoci videozáznamu.

V posledním odstavci jenom pár slov k "přesnosti". Míč se pohne tehdy, když se pohne a zastaví se na jiném místě. Na greenu asi hodně bez problémů, v roughu už to může být docela jinak. Rozhodčí nemá šanci něco odhadovat, pokud na celou situaci zblízka(!) nedohlíží. Hráč je a musí být ten, kdo je schopen říct "pohnul jsem svým míčem".

Děkuji za Váš příspěvek Michale.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019