Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rána z odpaliště po ráně do vodní překážky

A A A

Prosím Vás, již dlouho se nemohu dopátrat řešení.
Pokud zahraji první ránu do vodní překážky a dle mé volby chci pokračovat s jednou trestnou z původního místa ( např. zcela zkažený drive na 1. na Hluboké ), mohu tuto ránu hrát z týčka?
Děkuji za odpověď
Theodor

Odpověď na dotazDobrý večer Theodore

Rád Vám s Vaší otázkou pomůžu. Taky Vám poradím, kde přesně najdete potvrzení mé odpovědi v Pravidlech.

Budeme se například držet té první jamky z Hluboké. Zahrajete do vodní překážky. Při řešení dalšího postupu budete potřebovat znát varianty z Pravidla 26-1. Hned v první možnosti pod písmenem a) je uvedeno, že můžete hrát míč z místa, které je co nejblíže místu, ze kterého byl původní míč naposledy odehrán (viz Pravidlo 20-5). A co znamená v této souvislosti závorka s Pravidlem 20-5? No tady právě najdeme tu úplně základní odpověď na otázku, zda můžete natýčkovat a to hned v prvním odstavci Pravidla s názvem Hraní další rány z místa, odkud byla hrána předchozí rána; Na odpališti: Míč se musí hrát z odpaliště. Může se hrát z libovolného místa na odpališti a smí se nasadit.
Slovíčko "nasadit" je pak možná to, co někoho znejistí. Co se pod tímto pojmem odehrává pravidlově je uvedeno v Pravidle 11-1, Nasazení míče, které si také ocitujeme doslova;
Když hráč uvádí do hry míč na odpališti, musí jej zahrát z odpaliště, a to z povrchu odpaliště nebo z vyhovujícího týčka, které je umístěno na povrchu odpaliště nebo v něm.
Pro účely tohoto Pravidla zahrnuje povrch odpaliště také nerovnost terénu (ať už vytvořenou hráčem, či jinak), jakož i písek nebo jiný přírodní materiál (ať už umístěný hráčem, či jinak)
Jestliže hráč odehraje míč nasazený na nevyhovujícím týčku nebo nasazený způsobem, který nevyhovuje Pravidlům, je diskvalifikován.
Hráč může stát mimo odpaliště a hrát míč z odpaliště.


Přeloženo do češtiny pro ty, kdo si nepotřebují tento postup pamatovat - ano, míč smíte v takovém případě (vracíte se zpátky nebo se rovnou rozhodnete hrát další ránu - nový míč nebo provizorní míč - z odpaliště) na odpališti natýčkovat

Díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019