Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Starter na turnaji

A A A

Dobry den,
teraz som si spomenul na jeden stresujuci zazitok z minulej sezony.

Na uplne beznom pravidelnom HCP turnaji som bol v druhom flajte. Isli sme startovat, starter rozdal skorkarty, vymenili sme si ich, potriasli si rukou a oznamili sme lopticky. Klasika.

Z nasho flajtu som mal hrat prvy. Cca sme boli okolo predpisaneho startoveho casu, nie su tam hodiny, neviem presne. Prvy flajt vsak uz opustil green (zacina sa na par 3), tak som si pomaly nateeckoval a isiel som hrat. Ked zalozim palicu, zrazu sa ozve starter, ze ked zahram, tak ma diskvalifikuje. Co????? Ze este nedal pokyn na hru a ked zahram, tak to bude trening na ihrisku pred kolom a diskvalifikacia. Nebudem ani popisovat ako som potom nastvaty zahral.

Musim hrat az po pokyne startera? V pravidlach som to nenasiel, dokonca starter tam nie je ani spominany. Ma starter na taketo nieco vobec pravo? (v ludskej rovine sa zachoval dost nefer, mohol miesto tohto teatra kludne povedat, ze mam este chvilu pockat, ved videl, co robim). Navyse aj na danom ihrisku je uplne bezne zacat hrat turnaj, ked flajt pred vami opusti prvy green, nikdy ziadne specialne formalne povolenia starterom nebyvali, len asi mal vtedy starter zly den...

Este drobne podotazky. Je vo vyssie uvedenom rozdiel, ci bolo pred alebo po vypisanom startovacom case? Bol som aj na turnajoch, kde starter ani nebol, co tam? Kazdy hral, ked sa uvolnilo, niekedy pred, niekedy po case...

Dakujem,
Peto

Odpověď na dotazDobrý večer Peťo

Osoba startéra není v Pravidlech uváděna pokud se nejedná o člena Soutěžního výboru. Celkově musím k Vámi uváděným skutečnostem říct toto:
- turnaj bez startéra, kde si vyrážejí do hry hráči někdy před startovním časem a někdy po něm, například když se dráha před nimi uvolní, je i pro "country" hřiště něco ne zcela běžného. Vždyť i u nás v Semilech na devítijamkovém hřišti startér turnaj co turnaj vypouští hráče už desítky let.
- otázka zda je rozdíl v uvedeném startérově přístupu v případě před tee-timem a po něm je irelevantní, kdyby bylo po tee-timu, musel by Vás diskvalifikovat
- celé je to o osobnosti startéra, který musí mít empatické schopnosti a uvědomit si, že je tváří areálu pro hráče v turnaji. Dosáhnout cíle se dá i jinými metodami, které jsou lidsky na úrovni. Tady svoji úlohu startér nezvládnul.

Poslední čtyři roky jsem jako startér a rozhodčí působil na Mezinárodním mistrovství ČR amatérů ve hře na rány a také tři roky jako oficiální startér a rozhodčí European Senior Tour na Casa Serena Open a z vlastní praxe vím, že na nějaké moje "špatné dny" mi nikdo není zvědavý a také že startér je ten, kdo může hráčům pomoci těšit se na kolo. Na druhou stranu už také vím, že pokynů startéra dbají i taková esa jakými jsou Bernhard Langer, Ian Woosnam, Sam Torrance, Costantino Rocca, Bary Lane nebo třeba Bob Charles. Kdybych na MMČR nebo Case Sereně předvedl jen náznak podobného chování, Karel Vopička nebo Michael Petch by se mnou byli rychle hotoví.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019