Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Drazky na paliciach

A A A

Dobry den,

chcem sa opytat ako je to s prebrusenim drazok na paliciach (wedge a pod.), ci je to v sulade s pravidlami, ci taketo palice su stale 'legalne'.
Pripadne, co si o tom myslite, ci to ma vyznam z casu na cas robit (spin a pod.) alebo je to len marketingova zalezitost.

Dakujem za odpoved.

Odpověď na dotazDobré poledne ještě jednou

Nejdřív trocha filosofie, pak citace Pravidel. Broušení drážek má podle mne význam pro hráče, který je skutečně schopen kontrolovat fyzicky spin míče a přesnou vzdálenost a to v případě, že jeho stovkami her otlučené wedge tuto možnost nenabízejí pro totální zaoblení hran drážek. Pokud už se dostane hráč do tohoto stavu, pak by měl drážky obnovit skutečný profesionál v oboru, ať už školený člen PGA nebo zástupce výrobce. Protože hůl musí vyhovovat Pravidlům, a to konkrétně Dodatku II, článku 5, písmenu c) odstavci i, který pojednává o technických specifikacích holí a to přímo jejich drážek. Pojďme si jej ocitovat.
Dodatek II – Tvar a provedení holí
Jestliže hráč pochybuje o tom, zda je jeho hůl vyhovující, měl by se poradit s R&A. Výrobce by měl zaslat R&A vzorek hole, kterou hodlá vyrábět, k posouzení, zda tato hůl vyhovuje Pravidlům. Zaslaný vzorek se stává majetkem R&A pro potřeby odkazu.Jestliže výrobce před sériovou výrobou nebo uvedením hole na trh takový vzorek nezašle nebo v případě, že vzorek zaslal, nepočká do vydání rozhodnutí, činí tak s vědomím nebezpečí rozhodnutí, že hůl Pravidlům nevyhovuje.
Následující odstavce předepisují obecné směrnice pro tvar a provedení holí, včetně specifikací a výkladů. Další informace týkající se těchto směrnic jsou obsaženy v publikaci “Průvodce pravidly týkající se holí a míčů“ (A Guide to the Rules on Clubs and Balls). Jestliže je požadováno, aby hůl nebo její část splňovala určitou podmínku uvedenou v Pravidlech, musí být navržena a vyrobena se záměrem tuto podmínku splňovat.
5. Líc hole
c. Značení úderové oblasti
Jestliže má hůl v úderové oblasti drážky nebo důlky, musí být tyto navrženy a vyrobeny tak, aby splňovaly následující podmínky:
(i) Drážky
• Drážky nesmí mít ostré hrany ani vyvýšené okraje (praktický test).
• Drážky musí být rovné a rovnoběžné.
• Drážky musí mít symetrický a nesbíhavý profil (viz obr. XI).
• Šířka, rozteč a profil drážek musí být shodné na celé úderové ploše.
• Případné zakulacení hran drážek nesmí přesáhnout poloměr 0,020 palce (0,508 mm)
• Šířka drážek nesmí přesáhnout 0,035 palce (0,9 mm) při použití 30ti-stupňové metody měření podle R&A.
• Vzdálenost mezi sousedními drážkami nesmí být menší než trojnásobek šířky drážky a ne menší než 0,075 palce (1,905 mm).
hloubka drážky nesmí přesáhnout 0,020 palce (0,508 mm).


Snad jsem Vám pomohl.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019