Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nehratelný míč

A A A

Z týčka jsem zahrál špatně míč do křoví. Nešel jsem ho ani hledat, spoluhráčům jsem oznámil, že ho prohlašuji za nehratelný, vzal jsem z bagu nový míč,oznámil spoluhráčům jeho značku a s trestným bodem hrál třetí ránu.
Spoluhráč z flightu ho ale šel hledat, našel a posléze tvrdil, že jsem porušil pravidla, protože, podle něho, jsem měl p o v i n n o s t hrát s původním, jím nalezeným míčem. Kdo měl pravdu? Mohu opravdu libovolný míč prohlásit jako nehratelný, i když třeba jen odskočí ode mne např. jeden metr, a pokračovat s jedním trestným bodem?
Díky za odpověď.
VD

Odpověď na dotazDobrý den "VýDý"

Pokud křoví, ve kterém ležel Váš míč, nebylo ve vodní překážce, pak můžete klidně prohlásit míč za nehratelný a s jednou trestnou ránou spustit míč na místo, odkud jste míč zahrál naposledy. Pokud jste hrál poslední ránu z odpaliště, můžete samozřejmě míč natýčkovat. Ve Vašem případě spoluhráč neměl pravdu. Jinak by to bylo, kdybyste zahrál pouze provizorní míč a Váš spoluhráč Váš míč našel do pěti minut. Pak byste skutečně musel pokračovat původním míčem a to třeba i tak, že byste jej šel zpět na odpaliště natýčkovat. Rána(y) zahraná(é) provizorním míčem by se pak nepočítaly a Vy byste musel pokračovat míčem původním. Ale jak říkám - to je jiná situace.
Pokud jste rovnou (bez znalosti polohy původního míče) dobrovolně vzal trest skládající se ze ztráty vzdálenosti a jedné trestné rány, pak Vás nikdo nemá možnost nutit hrát původním míčem, protože ten už není míčem ve hře a musíte hrát míčem, který jste uvedl do hry. Právě tak byste ale nesměl "změnit mínění" a v případě dobré polohy původního míče dokončit hru na jamce míčem původním - už je ve hře míč jiný a v souladu s Pravidly.

A ještě jednu připomínku, kterou jsem už v úvodu naťuknul. Za nehratelný můžete prohlásit míč kdekoliv mimo vodní překážku.

Díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019