Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pravo jednotlivca na ihrisku

A A A

Dobry den,

pod nedavnym clankom pana Haladu sa rozprudila diskusia, kde niektori hraci sa pohorsovali nad jeho pocinanim s tym, ze jednotlivec nema ziadne prava na ihrisku ohladom pustania dopredu. Priznam, aj mna tak ucili, ked som pred par rokmi s golfom zacinal.

Avsak v Pravidlach 2008-2011, sa v casti Etiketa, cast Prednost na hristi objavila oproti starsim verziam veticka: "Termin skupina zahrna aj osameleho golfistu."

Aj s ohladom na moje prispevky pod clankom verim, ze som si pridanu vetu vylozil spravne, ze Etiketa ocakava, ze skupina pusti pred seba osameleho golfistu, ak je rychlejsi. Alebo cast Prednost na hristi (Priority on Course) pojednava o niecom inom ako cast Rychlost hry (Play at good pace and Keep up)?

Nehovoriac, ze bez ohladu, co sa pise v pravidlach, podla mna je slusne pustit aj jednotlivca, preco ma byt chudak 5 hodin na ihrisku za niekym pomalym, ked to sam moze obehnut za 3. Aj ked na plnom ihrisku by sa mal asi k niekomu pridat.

Dakujem,
P.

Odpověď na dotazDobrý večer

Ano Peťo, všechno je přesně tak, jak píšete. Jednotlivec je v novém podání Pravidel (a byla to jedna z nejradikálnějších změn!) brán za stejnou skupinu, jako dva, tři nebo čtyři golfisté. Má stejná práva i povinnosti. Není pravda co píší ve svých reakcích na článek Andreje Halady Vana a Pavel.

S posledním odstavcem souhlasím. Dříve šlo jednoznačně o (byť "právně" nevymahatelnou) slušnost. Koneckonců sám jsem kdysi v Etretatu došel skupinu důchodců z Anglie. Recepce pro mne neměla spoluhráče a tak jsem hrál sám, pouze v doprovodu manželky. Pánové mě pustili bez okolků hned jak mě zahlédli za sebou na odpališti. Říkal jsem jim, že jsem byl připraven nic takového nevyžadovat, všichni tři tehdy svorně vrtěli hlavami ze strany na stranu a říkali, že je to blbost ať si to užju.

Je dobře, že jste se Andreje Halady zastal.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019